EDK w rejonie Fatimski Wrocław (aktualizacja)

Agata Combik Agata Combik

publikacja 07.04.2019 02:13

Do wyboru w rejonie Fatimski Wrocław było aż 10 tras Ekstremalnej Drogi Krzyżowej - od 24-kilometrowej do liczącej… 144 km. Wszyscy uczestnicy wyruszyli z kościoła św. Agnieszki na wrocławskich Maślicach.

EDK w rejonie Fatimski Wrocław (aktualizacja) Na początku drogi. Laura Więsko

W sumie na wszystkie trasy zapisało się ok. 140 osób, ale dołączyły do nas także osoby niezapisane. Uczestników mogło być ok. 150. Niektórzy przyjechali nawet z Oleśnicy – mówi Aneta Kuczkowska, liderka rejonu.

Wyjaśnia, że największą popularnością cieszyła się trasa Niebieska – Pompejańska skrócona (24 km), prowadząca do Żernik Wrocławskich, a także Niebieska – Pompejańska wydłużona (47 km). Wiele osób wyruszyło też na Pomarańczową – św. Józefa Oblubieńca NMP (42 km), która zataczała pętlę i wracała do punktu wyjścia. Jej przebieg, gdyby go narysować na mapie, mógł kształtem nasuwać skojarzenia do zarysu popiersia św. Józefa.

Kolejną co do popularności była trasa Zielona – św. Anny skrócona, prowadząca do Szewc (33 km). Choć wydawała się krótka, dostarczała wędrowcom pewnych wyzwań – dzięki kamienistej ścieżce czy wiatrowi hulającemu po pustych polach i wałach. Maślicko-pilczycka ekipa, która nią wyruszyła, potrzebowała na pokonanie EDK ok. 9,5 godziny (na miejscu byli o 4.20). Jedna osoba poszła dalej, trasą zmierzającą od Szewc do Lubnowa.

Tym razem nie znaleźli się chętni, by wyruszyć na trasę z Maślic do Barkowa (69 km). Na najdłuższe proponowane trasy – Niebieską – Fatimską Światła (144 km, prawdopodobnie najdłuższa w Polsce, okalająca wielką pętlą Wrocław) oraz Niebieską – Fatimską Chwalebną (73 km), do Nadolic Wlk – wyruszyły dwie osoby (po jednej na każdą). Wiadomo, że pielgrzym idący drogą "Chwalebną" dotarł do celu; nie ma jeszcze takiego potwierdzenia co do uczestnika drogi "Światła".

– Większość osób woli krótsze trasy. Czasem wybierają te, które już znają, na których spodziewają się spotkać znajomych, większą grupę ludzi – uważa Aneta. – Warto jednak w duchu EDK opuścić strefę komfortu, wybrać to, co nieznane.

A. Kuczkowska, jak podaje w specjalnie stworzonej Encyklopedii Trasy Pielgrzyma, jest autorem 13 tras o łącznej długości 839 km, w rejonach Fatimski Wrocław oraz Wrocław.