Bracia z Taizé w greckokatolickiej katedrze we Wrocławiu

Agata Combik Agata Combik

publikacja 08.04.2019 17:40

Coraz więcej młodzieży, zwłaszcza pochodzenia ukraińskiego, gromadzi się w greckokatolickiej parafii we Wrocławiu. Bracia z Taizé uczestniczyli w modlitwie i spotkaniu w katedrze przy pl. bp. Nankiera, zachęcając do udziału w tegorocznym ESM i przygotowaniach do niego.

Bracia z Taizé w greckokatolickiej katedrze we Wrocławiu Br. Marek zachęcał do zaangażowania w organizację ESM we Wrocławiu Agata Combik /Foto Gość

Bracia Wojciech oraz Bernard uczestniczyli w niedzielny wieczór w greckokatolickiej liturgii; następnie odbyła się modlitwa w duchu Taizé i spotkanie z br. Wojciechem. Przypomniał ubiegłoroczną modlitwę we Lwowie (po raz pierwszy spotkanie Taizé odbyło się na Ukrainie wiosną 2018 r.), mówił o Europejskim Spotkaniu Młodych we Wrocławiu i zachęcał do współpracy w jego organizacji.

– Ukraińcy w ostatnich latach stanowią drugą co do wielkości grupę narodowościową podczas Europejskich Spotkań Młodych; przyjeżdżają także do nas do Taizé. Zapewne we Wrocławiu, w którym mieszka coraz więcej osób z tego kraju, może być wyjątkowo dużo ukraińskich uczestników ESM. Trzeba ich zachęcić, zaprosić – zauważył w rozmowie z młodymi.

To od nich wiele zależy. Czy uda im się trafić z zaproszeniem do rówieśników? Brat Wojciech zachęcał do dołączenia do grona wolontariuszy, zgłaszania możliwości zaangażowania się w przygotowania oraz wysuwania konkretnych pomysłów działania. Mile widziane są osoby znające różne języki obce. Pewnie nie braknie zajęcia dla kogoś, kto mógłby służyć w razie potrzeby swoim samochodem, brać udział w tworzeniu treści wirtualnych – w Internecie, w przestrzeni aplikacji na telefon. Bracia zapraszają ponadto młodzież, by w różnych miejscach w Polsce, na przykład podczas wydarzeń diecezjalnych, zapraszała rówieśników do udziału w ESM.

– Chcemy się modlić, doświadczać jedności Kościoła w świecie podzielonym na różne sposoby; razem wejść w Nowy Rok. Mamy tendencję, by zamykać się w gronie swoich znajomych, a chrześcijanie powinni iść dalej, odwiedzać się, pielęgnować więzi – mówił br. Wojciech, zapraszając również do letnich wypraw do samego Taizé. Już wiadomo, że z Wrocławia zgłosiło się co najmniej 5-6 grup autobusowych; ponadto istnieje możliwość dojechania tam autobusem regularnie kursującym między stolicą Dolnego Śląska a Taizé.

W połowie września przyjedzie do Wrocławia prawdopodobnie 4-5 braci z Taizé, w tym jeden mówiący dobrze po ukraińsku, będą obecne też siostry oraz młodzi wolontariusze – w sumie kilkanaście osób. Będą zapraszać wszystkich chętnych na wspólną modlitwę rano i w południe, a wieczorami odwiedzać parafie.

– Ważne jest, by dotrzeć do mieszkających we Wrocławiu Ukraińców z zaproszeniem do udziału w spotkaniu, ale także do nawiązania stałego kontaktu z parafią, z tym miejscem – podkreśla br. Marek. – W Taizé zawsze zapraszamy, by wracać do siebie, do swoich wspólnot i w nich się odnajdywać. Ja sam pochodzę z Wrocławia i pamiętam ESM, które tu się odbywały. Kiedy trwały przygotowania do drugiego, miałem 17 lat. Ktoś mnie zaprosił, bym odnalazł swoją parafię i w niej się zaangażował. To był piękny czas. Pamiętam panie przygotowujące ciasta, dzieci prowadzące pielgrzymów do miejsca zakwaterowania, młodzież. Każdy miał swoje miejsce.

Ks. Andrzej Michaliszyn, proboszcz greckokatolickiej parafii podkreśla, że podczas ESM będzie ona naturalnym miejscem modlitwy dla osób z Ukrainy.

Wśród młodych uczestniczących w spotkaniu z br. Markiem byli Marta i jej chłopak Paweł. –  Parę osób z tej parafii uczestniczyło w ESM w tamtym roku w Madrycie – mówi dziewczyna. – W Taizé można znaleźć wiele elementów bliskich wschodniej duchowości – ikony, śpiew psalmów. Kanony Taizé bardzo przemawiają do nas. Liturgia wschodnia jest cała „wyśpiewywana”.

Marta widzi szczególną rolę, jaka teraz stoi przed greckokatolicką parafią we Wrocławiu, gdy wzrasta liczba przybyszów z Ukrainy. – Jestem prawosławna, ale chodzę do greckokatolickiej cerkwi od 10 lat, od początku mojego pobytu w Polsce – mówi. Jest zdecydowana, by włączyć się w przygotowania do grudniowego spotkania. Jej chłopak, Paweł, jeszcze się zastanawia się. – Jestem rzymskim katolikiem i za dobrze jeszcze nie znam wschodniej duchowości – mówi. – Myślę jednak, że łączą nas z Martą wartości chrześcijańskie.

Od 4 do 14 kwietnia bracia z Taizé odwiedzają kolejne parafie i duszpasterstwa we Wrocławiu i okolicach. Zapraszają na ESM, ale także na najbliższe spotkania modlitewne, na których nie braknie akcentów związanych z Taizé: na Akademicką Drogę Krzyżową w piątek 12 kwietnia czy diecezjalny Światowy Dzień Młodzieży, który odbędzie się 14 kwietnia, w Niedzielę Palmową, na Ostrowie Tumskim.