Caritas stawia na służbę ludziom w ekologicznym stylu

Maciej Rajfur Maciej Rajfur

publikacja 06.05.2019 14:53

Abp Józef Kupny wraz z marszałkiem woj. dolnośląskiego Cezarym Przybylskim otworzyli oficjalnie zmodernizowany Dom św. Józefa w Małkowicach, należący do Caritas.

Caritas stawia na służbę ludziom w ekologicznym stylu Abp Józef Kupny wraz z Cezarym Przybylskim przecinają symboliczną wstęgę w kaplicy centrum opieki Małkowicach. Maciej Rajfur /Foto Gość

Uroczystości odbyły się w ramach 30-lecia funkcjonowania Caritas Archidiecezji Wrocławskiej. Budynek w Małkowicach to dawny klasztor elżbietanek, który po różnych losach związanych z ziemiami dolnośląskimi wrócił w 2003 roku w ręce Caritas. W 2016 roku poświęcił go abp Józef Kupny. W centrum opieki przy ul. Klasztornej znajdują się warsztaty terapii zajęciowej, zakład rehabilitacji, zakład pielęgnacyjno-opiekuńczy oraz Dom Pomocy Społecznej.

Ostatnio przeprowadzano tam bardzo istotne prace remontowe dotyczące termomodernizacji i zwiększenia efektywności energetycznej. Zainstalowano specjalne pompy ciepła, nowe okna oraz ekologiczny system ogrzewania. Wszystko we współpracy Kościoła wrocławskiego m.in. z Urzędem Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego. Wartość inwestycji wyniosła ponad 6,5 miliona złotych, z tego ponad 5 milionów złotych pochodzi z dofinansowania unijnego za pośrednictwem urzędu marszałkowskiego.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ Z UROCZYSTOŚCI.

- Dużą wagę przywiązujemy do ekologii i do pomocy, dlatego łączymy w tym projekcie parę celów. Przede wszystkim chodzi o wsparcie dla osób niepełnosprawnych, obłożnie chorych. Po drugie: ekologia. W Małkowicach powstały innowacyjne rozwiązania, które zabezpieczają budynek i ludzi, zmniejszają znacznie emisje i gwarantują tańsze utrzymanie. Gratuluję Caritas Archidiecezji Wrocławskiej jubileuszu 30-lecia. Robicie wielkie rzeczy - przemawiał Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego.

- Cieszymy się tym, co już udało się w tym budynku zrobić, ale tych zadań jeszcze jest przed nami mnóstwo. Cieszę się, że rozwijamy współpracę z władzami samorządowymi i przedstawicielami władzy państwowej. Chcę podkreślić, że bez waszej pomocy to by się nie udało. Te pomieszczenia pełnią nie tylko funkcję rehabilitacyjną i społeczną, ale również religijną - jak choćby kaplica, w której się znajdujemy - mówił abp Józef Kupny.

Metropolita wrocławski podkreślił, że efektywna współpraca w atmosferze życzliwości i dobroci na rzecz Dolnego Śląska między instytucjami, władzami i Kościołem sprawia, że region świeci silnym blaskiem, a każdy dokłada cegiełkę do "wspólnego domu".

W kontekście termomodernizacji budynku Caritas w Małkowicach o encyklice Laudato si' mówił ks. Marcin Iżycki.

- Obiekt w Małkowicach jest przystosowany ekologicznie. W Caritas Polska staramy się realizować encyklikę Laudato si'. Nie można mówić o ekologii bez człowieka, a bardzo wielu to robi. Papież pisze, że ziemia to nasz wspólny dom, że jest jak siostra. Ojciec Święty mówi o zagrożeniach: zanieczyszczeniach powodowanych przez odpady, zmianach klimatycznych, które mają swoje konsekwencje - wymieniał dyrektor Caritas Polska.

Jak podkreślił, w encyklice Franciszek mówi o kwestii czystej wody i podaje pod rozwagę terminy ekologii integralnej oraz nawrócenia ekologicznego, o którym wspominali poprzedni papieże.