Studenci wrocławscy rozpoczęli juwenalia od modlitwy

Maciej Rajfur Maciej Rajfur

publikacja 08.05.2019 20:16

W kościele uniwersyteckim pw. Najświętszego Imienia Jezus we Wrocławiu odprawiona została studencka Msza św. juwenaliowa.

Studenci wrocławscy rozpoczęli juwenalia od modlitwy To może wielu dziwić, ale modlitwa jest także częścią juwenaliów. Maciej Rajfur /Foto Gość

Juwenalia wrocławskie to nie tylko koncerty, pochód i zabawa do białego rana, ale również modlitwa. To wyjście naprzeciw tym, którzy wśród wielu przygotowanych atrakcji, pragnęli znaleźć czas na modlitwę i wyciszenie.

W kościele uniwersyteckim pw. Najświętszego Imienia Jezus 8 maja odprawiona została studencka Msza Święta juwenaliowa. Przewodniczył jej ks. prof. Włodzimierz Wołyniec, rektor Papieskiego Wydziału Teologicznego, a Przenajświętszą Ofiarę sprawowali także księża duszpasterze młodzieży, wykładowcy PWT oraz wrocławskiego seminarium metropolitalnego.

Społeczność akademicka modliła się za organizatorów juwenaliów, uczestników imprez, a także o bezpieczeństwo i dobrą zabawę.

- Pan Jezus dzisiaj mówi: „Ja jestem dobrym pasterzem”. Co to znaczy być dobrym? Człowiekiem, studentem, wykładowcą, pracownikiem? - pytał w homilii ks. prof. Włodzimierz Wołyniec.

Miarą dobroci jest to, co nazywamy zadaniem i obowiązkiem. Jeśli ktoś dobrze spełnia swoje obowiązki i wyznaczone zadania, nazywamy go dobrym. W teologii mówi się o wypełnianiu oficjum.

- Podstawowym obowiązkiem dla wszystkich nas i każdego z osobna bez wyjątku jest miłość - caritas. Jako ludzie jesteśmy stworzeni z miłości i do miłości - nauczał rektor PWT

Podkreślił, że Jezus, określając siebie jako dobrego pasterza, chce nas przekonać i upewnić, że on naprawdę nas kocha, że nie udaje, że nie darzy nas przelotną miłością.

- Św. Stanisław, patron dnia dzisiejszego, też był dobrym pasterzem. Nie tylko dlatego, że poniósł męczeńską śmierć. Przede wszystkim dlatego, że starał się kochać i nie stawiał granicy. Całe jego życie wypływało z wiary. Kochał tak, jak Jezus - do końca - podsumował rektor PWT.

Studenci wrocławscy rozpoczęli juwenalia od modlitwy