VII Majówka w Ogrodach Klasztornych. Przy sercu Matki

Agata Combik Agata Combik

publikacja 27.05.2019 16:40

Rodzinne świętowanie w ogrodach trzebnickich sióstr boromeuszek tym razem odbyło się tuż po poświęceniu wyremontowanej części klasztoru. Wśród majowej zieleni nie brakło muzyki i smakołyków, modlitwy i zabawy.

VII Majówka w Ogrodach Klasztornych. Przy sercu Matki Nabożeństwo majowe w klasztornych ogrodach. Agata Combik /Foto Gość

– Maj jest miesiącem Matki Bożej, dziś obchodzimy Dzień Matki, dlatego ta majówka poświęcona jest naszym mamom, obecnym i nieobecnym – mówiła s. Maria Claret, przełożona generalna zgromadzenia, zapraszając wszystkich do korzystania z uroków zakonnych ogrodów i licznych atrakcji.

W tym roku majówka, pod hasłem „Dla ukochanej Matki”, ze względu na trwające prace została zorganizowana w tzw. Ogrodzie Cesarskim. Zespół Tańca Dawnego Uniwersytetu Wrocławskiego zaprosił wszystkich na humorystyczne widowisko taneczne o poszukiwaniu prezentu dla mamy, a potem na warsztaty francuskich tańców ludowych. Barbara Siomkajło, prowadząca Grupę Działań Plastycznych Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej, zaprosiła rodziny do udziału w warsztatach plastycznych „Serce dla Matki”.

Tuż obok dzieci, rodziców i dziadków pracujących przy sztalugach można było zobaczyć studentów należących do wspomnianej grupy, uwieczniających bazylikę św. Jadwigi. – Mamy na studiach blok zajęć poświęconych zagadnieniom kompozycyjno-plastycznym, tu możemy się szkolić także w plenerze, dodatkowo poznajemy historię… To wszystko ma nam kiedyś pomóc przy projektowaniu – tłumaczą Artur, Daria i Marta.

Goście korzystali chętnie z atrakcji kulinarnych, z możliwości oferowanych przez „Fotobudkę”, z zabaw i gier dla dzieci. Pod wieczór wszyscy ze świecami w dłoniach wyruszyli do ogrodowej kapliczki Matki Bożej, przy której uczestniczyli w nabożeństwie majowym. Po modlitwie odbyło się losowanie nagród pomiędzy osobami, które nabyły cegiełki na remont klasztoru (wśród nabywców zostaną rozlosowane nagrody). Grupa 50 osób zwiedziła zrewitalizowaną część klasztornego gmachu.

Krystyna Klamińska, prezes Fundacji dla Ratowania Klasztoru św. Jadwigi Śląskiej „By służyć”, zaprezentowała plany dotyczące klasztoru, który po otwarciu będzie przestrzenią dla wielu wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych. Nie braknie w nim oczekiwanej kawiarenki z klasztornymi przysmakami, ale i – w przyszłości – takich atrakcji, jak szlak klasztornych zabytków techniki (ze starą pralnią, młynem czy klasztorną… kolejką wąskotorową).

Wspomniała również o idei utworzenia w klasztorze Centrum wolontariatu dla dziedzictwa kulturowego. Wolontariusze angażowaliby się w rozmaite działania na rzecz pocysterskiego kompleksu, ale i całego regionu, zwłaszcza powiatu trzebnickiego (zabytki, tradycje, kultura).

– Zamierzamy współpracować z Dolnośląskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków, samorządami, szkołami i uczelniami – wyjaśniała pani Krystyna, dodając, że zgłaszają się kolejne osoby, które chcą zrealizować w klasztorze jakąś inicjatywę, zaangażować się w jakieś działania, włączyć w promowanie jadwiżańskiego dziedzictwa. Wszyscy chętni są mile widziani.

Głównymi organizatorami „Majówki” były: Kongregacja Sióstr Miłosierdzia św. Karola Boromeusza w Trzebnicy, Fundacja dla Ratowania Klasztoru św. Jadwigi Śląskiej „By służyć” i Gmina Trzebnica.

Zobacz także: Poświęcenie wyremontowanej części klasztoru