Boromeuszki trzebnickie wybrały nowy zarząd zgromadzenia

Przemysław Radzyński

|

KAI

publikacja 28.06.2019 09:58

Siostra Claret Król została wybrana przełożoną generalną Kongregacji Sióstr Miłosierdzia św. Karola Boromeusza w Trzebnicy. Od 26 czerwca w domu generalnym boromeuszek trzebnickich trwa VII Kapituła Generalna.

Boromeuszki trzebnickie wybrały nowy zarząd zgromadzenia Obrady kapituły generalnej wciąż trwają. Przemysław Radzyński /KAI

W Trzebnicy rozpoczęła się 26 czerwca VII Kapituła Generalna Kongregacji Sióstr Miłosierdzia św. Karola Boromeusza. Przebiega pod hasłem: „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi nas”.

„Czasy są trudne, niełatwa jest też sytuacja personalna zgromadzenia, dlatego mamy nadzieję, że podczas tej Kapituły poprowadzi nas Duch Święty i odnowimy się nie tylko w sensie nowego zarządu” – mówi s. Ewa Jędrzejak SMCB.

Pierwszego dnia obrad ustępujący zarząd zgromadzenia podsumował sześcioletnią kadencję. 27 czerwca odbyła się natomiast sesja wyborcza, której przewodniczył bp Jacek Kiciński.

Kapituła wybrała nowy zarząd zgromadzenia. Przełożoną generalną na drugą kadencję została wybrana s. Claret Król. Wikarią generalną została s. Ewa Jędrzejak, II radną generalną – s. Jana Gabriel, III radną generalną oraz ekonomką generalna – s. Krzysztofa Kubaj, IV radną generalną oraz sekretarką generalną – s. Natanaela Dziubata.

Matka Claret (Cecylia) Król urodziła się w 1966 r. w Dzierżysławicach na Opolszczyźnie. Profesję zakonną złożyła w 1994 r. Dotychczasową posługę zakonną pełniła w Małuszynie, Wiedniu, Rzymie i Trzebnicy. W 2013 roku po raz pierwszy została wybrana przełożoną generalną zgromadzenia.

Siostra Ewa Jędrzejak jest prezesem Fundacji Evangelium Vitae i przełożoną domu zakonnego przy Rydygiera we Wrocławiu. S. Jana Gabriel jest lekarzem internistą i przełożoną wspólnoty zakonnej w Małuszynie. S. Krzysztofa Kubaj z wykształcenia jest pielęgniarką i teologiem, a od wielu lat pełni funkcję ekonomki zgromadzenia. S. Natanaela Dziubata była w ostatnim czasie mistrzynią nowicjatu w Otmuchowie.

W najbliższych dniach delegatki na Kapitułę będą dyskutowały na temat tego, jak wyjść na przeciwko wyzwaniom współczesnego świata i jak zachować w dzisiejszym świecie swój charyzmat. „Chodzi o to, żeby nie tylko przetrwać trudny czas, ale żeby piękno miłosierdzia, które na pewno się nie przeterminowało, nadal pielęgnować i głosić światu, że Bóg jest miłosierny i żebyśmy my – boromeuszki były takim odbiciem Bożego miłosierdzia dla świata” – mówi s. Ewa Jędrzejak.

Kapituła odbywa się w domu generalnym Kongregacji Sióstr Miłosierdzia św. Karola Boromeusza w Trzebnicy.

Kongregacja Sióstr Miłosierdzia św. Karola Boromeusza powstała w 1652 roku we Francji. Zgromadzenie założone przez Józefa Chauvenel powstało w okresie skrajnej nędzy, po wojnie 30-letniej (1618-1648). Rysem charakterystycznym zgromadzenia jest dodatkowo składany ślub miłosierdzia. Siostry zobowiązują się w ten sposób do praktykowania miłosierdzia w myślach, słowach i postępowaniu wobec wszystkich i zawsze, aż do oddania swego życia.

„Miłosierna miłość nadaje specyficzny charakter całemu naszemu życiu. Ona przynagla nas do umiłowania każdego potrzebującego człowieka na wzór Chrystusa” – podkreślają boromeuszki trzebnickie, których powołaniem jest kontemplacja i miłosierdzie.

W Polsce jest ok. 130 boromeuszek trzebnickich, które obejmują swoją troską i pomocą „bliźnich, którzy cierpią z powodu braku dóbr materialnych, zdrowia, zrozumienia, radości, miłości i wiary”. Siostry opiekują się chorymi w szpitalach i zakładach opiekuńczo-leczniczych, dziećmi oraz pomagają ubogim.

Boromeuszki trzebnickie organizują też dni skupienia, rekolekcje oraz różne spotkania dla młodzieży. Troszczą się o pielgrzymów odwiedzających sanktuarium św. Jadwigi Śląskiej. Pracują także jako katechetki i zakrystianki.