Dom Notre Dame - kawiarenka i prace na zamku

Agata Combik Agata Combik

publikacja 02.07.2019 20:35

W Domu Notre Dame przy ul. św. Marcina 12 na Ostrowie Tumskim we Wrocławiu tętni życie. Zakończono niedawno kolejny etap prac przy zamkowych reliktach. Od niedawna w tzw. komnacie św. Jadwigi działa kawiarenka. Na gości czeka kawa i ciasto.

Dom Notre Dame - kawiarenka i prace na zamku W kawiarence Agata Combik /Foto Gość

– Zakończył się kolejny etap prac konserwatorskich przy reliktach Zamku Piastów Śląskich na Ostrowie Tumskim – wyjaśnia Agnieszka Kłonowska z Domu Notre Dame. – Miały one na celu zabezpieczenie murów odsłoniętych w 2014 r. Oczyszczono i zakonserwowano cegły – które narażone były na zniszczenia zwłaszcza w sezonach jesienno-zimowych; zabezpieczona została od góry korona murów. Prace obejmowały mury „pokanonickie” – gdzie swego czasu mieszkali kanonicy. Zabezpieczony został także średniowieczny piec, dzięki któremu w zamku działało swego rodzaju ogrzewanie podłogowe. Część murów, tych najstarszych, czeka jeszcze na trwałe zabezpieczenie.

Prace były realizowane przy wsparciu Gminy Wrocław. Na razie ich efekty nie są udostępnione do zwiedzania – jedynie z oddali można spoglądać na zamkowe relikty znajdujące się na otwartej przestrzeni. Zwiedzać można natomiast piwnice z reliktami zamku i ogród, pełniący również funkcje edukacyjne.

Dom Notre Dame - kawiarenka i prace na zamku   Średniowieczny piec Agata Combik /Foto Gość

Pełna uroku jest działająca od niedawna kawiarenka. Wyposażona w stylowe meble, funkcjonuje w pomieszczeniu, gdzie znajduje się tzw. okienko św. Jadwigi, przypominające o jej posłudze wobec ubogich. Zobaczyć tu można także figurkę świętej.

 – Miejsce to jest wykorzystywane także w czasie warsztatów – wyjaśnia pani Agnieszka. – Mieliśmy na razie dwie edycje warsztatów, jesienną i wiosenną, myślimy o kolejnych. Zapraszamy wówczas dzieci ze szkół i przedszkoli na specjalną lekcję historii. Przewodnik oprowadza je po Ostrowie Tumskim, po terenie dawnego zamku, a jedna z sióstr – przebrana w strój podobny do tego, jaki ma księżna ukazana na figurze – opowiada o św. Jadwidze i matce Teresie, założycielce Zgromadzenia Sióstr Szkolnych de Notre Dame. Dzieci poznają legendę o św. Jadwidze. Dowiadują się także, dlaczego trzyma miniaturę kościoła, czemu jest bosa.

W ramach warsztatów odbywa się wykonywanie pieczęci z laku ze św. Jadwigą. Dzieci uczestniczą w prezentacji o miniaturach i księgach średniowiecznych, przygotowują ponadto swój inicjał (który zabierają potem do domu).

W ostatnich warsztatach uczestniczyło 17 grup. Przez kilka tygodni w każdy poniedziałek gościły w Domu Notre Dame po 3 grupy.

– Jesteśmy otwarci na współpracę z różnymi organizacjami, zwłaszcza z okolic Ostrowa Tumskiego – dodaje A. Kłonowska. – Latem mamy wiele gości zatrzymujących się u nas na nocleg, natomiast w miesiącach jesienno-zimowych chętnie angażujemy się w różne dodatkowe inicjatywy.

Dom Notre Dame - kawiarenka i prace na zamku   Podczas warsztatów Archiwum Domu Notre Dame