Dzień walki i męczeństwa w Węgrach

ac /inf.pras.

dodane 09.07.2019 13:05

Wojewódzkie obchody Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej odbędą się 12 lipca w Węgrach. Zapraszają wojewoda dolnośląski Paweł Hreniak, wójt Gminy Żórawina Jan Żukowski, wrocławski oddział Instytutu Pamięci Narodowej.

Dzień walki i męczeństwa w Węgrach Święto zostało ustanowione w rocznicę pacyfikacji Michniowa. Monika Łącka /Foto Gość

Uroczystości rozpoczną się o 10.00 Mszą św. w kościele św. Jadwigi w Węgrach. O 11.00 odbędą się obchody pod pomnikiem Wincentego Witosa.

W programie ceremonii zaplanowano między innymi złożenie wieńców pod pomnikiem Wincentego Witosa oraz zakopanie listu intencyjnego dotyczącego budowy „Pomnika Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej”, którego uroczyste odsłonięcie nastąpi za rok w obecności Prezydenta RP.

W wydarzeniu będą brały udział delegacje służb mundurowych a oprawę muzyczną zapewni orkiestra "Hanys Band".

Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej to święto państwowe, ustanowione 29 września 2017 r., obchodzone 12 lipca, w rocznicę pacyfikacji Michniowa. Jest ono hołdem złożonym mieszkańcom polskich wsi za ich patriotyczną postawę podczas II wojny światowej, za wspieranie polskiej partyzantki, włączanie się w działania konspiracyjne oraz pomoc, jakiej polska wieś udzielała osobom ukrywającym się przed prześladowaniami - uchodźcom wojennym, żołnierzom wojska polskiego, jak też zwykłym Polakom, którzy mogli w tragicznych czasach wojennej zawieruchy zaopatrzyć się w żywność.