Zbliża się Dolnośląskie Święto Rodzin w Gniechowicach

Maciej Rajfur Maciej Rajfur

publikacja 01.08.2019 11:32

Zapraszamy na wielkie świętowanie u św. Filomeny. Wszystko przy okazji ustanowienia jedynego w Polsce sanktuarium. Będzie duchowo, sportowo, rodzinnie i muzycznie.

Zbliża się Dolnośląskie Święto Rodzin w Gniechowicach Ks. Jarosław Wawak i Anna Gużda zapraszają do Gniechowic 10 i 11 sierpnia. Maciej Rajfur /Foto Gość

Dolnośląskie Święto Rodzin w Gniechowicach w tym roku ma wymiar szczególny ze względu na podniesienie kościoła św. Filomeny do rangi sanktuarium. Dokona tego abp Józef Kupny, metropolita wrocławski, w sobotę 10 sierpnia na Mszy św. o godz. 11. Po zakończeniu Eucharystii odbędzie się uroczysta procesja z relikwiami św. Filomeny i orszakiem.

Po wspólnej modlitwie o godz. 12.30 zostanie otwarta brama kultury Dolnośląskiego Święta Rodzin. Wówczas rozpoczną się tańce integracyjne, towarzyskie gry, animacje dla dzieci. O godz. 13 wokalne warsztaty międzypokoleniowe dla rodzin poprowadzi Joszko Broda.

- Na godz. 14 zaplanowaliśmy w kościele spektakl teatralny pt. "Wierna i Niezłomna", który wystawią parafianie i mieszkańcy okolic, w reżyserii Elżbiety Gajdy. Opowiada on o burzliwych losach św. Filomeny - mówi ks. Jarosław Wawak, proboszcz parafii Gniechowice.

Na "Farmie u Jarka" wystąpią lokalni wokaliści z Dolnego Śląska. O 15.00 w sanktuarium rozpocznie się nabożeństwo do św. Filomeny z ucałowaniem relikwii oraz błogosławieństwem olejem św. Filomeny.

Później wystąpi Teatr Ognia "Fire Mime", odbędzie się losowanie nagrody głównej Dolnośląskiego Święta Rodzin oraz rozstrzygnięcie konkursów. Finałowy akcent dnia to koncert Joszka Brody ok. 15.30 na "Farmie u Jarka" w Gniechowicach.

- Oczywiście równolegle będą rozstawione dmuchańce, przeprowadzane gry i zabawy oraz animacje dla dzieci, np. malowanie twarzy, przejażdżki na kucyku, warsztaty ceramiczne, fotobudka. Przygotowujemy drobny poczęstunek dla każdego - zapowiada Anna Gużda, współorganizatorka, katechetka i parafianka gniechowicka.

To jednak nie koniec atrakcji. Do Gniechowic warto zajrzeć również 11 sierpnia. Tego dnia wystartuje po raz pierwszy Gniechowicki Bieg św. Filomeny. Warto zapisać się wcześniej przez stronę internetową i zajrzeć do regulaminu.

Zanim jednak biegacze wyruszą na trasy - 2,5-kilometrową, 5-kilometrową oraz 10-kilometrową - odprawiona zostanie w sanktuarium Msza św. ku czci św. Filomeny o godz. 11.

W godz. 11-13 przyjmowane będą zgłoszenia oraz będzie można odebrać pakiety startowe w biurze zawodów w Szkole Podstawowej w Gniechowicach przy ul. Kwiatowej. Później zaplanowano występy artystyczne na "Farmie u Jarka". O godz. 14 trener fitness poprowadzi profesjonalną rozgrzewkę. O 14.30 przy ul. Kwiatowej nastąpi start biegu we wszystkich kategoriach i dystansach. Zakończenie biegu wyznaczono ok. godz. 16.

Później tradycyjnie przeprowadzona zostanie ceremonia dekoracji zwycięzców. Całość powinna się zakończyć ok. 17.15.