Polonia Cantans 2019. Spektakl o Wambierzyckiej Maryi i kolejne koncerty

Agata Combik

dodane 03.08.2019 09:57

W ramach IX Letniego Festiwalu Kultury "Polonia Cantans" w sobotę 3 sierpnia o 19.00 w kościele NMP na Piasku odbędzie się koncert poświęcony Stanisławowi Moniuszce. Za nami wydarzenia muzyczne, filmowe, a także spektakl teatralny poświęcony sanktuarium w Wambierzycach.

Polonia Cantans 2019. Spektakl o Wambierzyckiej Maryi i kolejne koncerty Aktorzy Ogólnopolskiego Teatru "William-Es". Agata Combik /Foto Gość

O 16.00 w Kaplicy Zimowej kościoła NMP na Piasku we Wrocławiu rozpocznie się projekcja filmu biograficznego o S. Moniuszce, o 19.00 - koncert z okazji 200. rocznicy urodzin kompozytora, dyrektora Teatru Narodowego w Warszawie, twórcy polskiej opery narodowej - "Stanisław Moniuszko i jego spadkobiercy w kulturze polskiej". Wykonawcy: Anna Ciereszko - sopran, Jerzy Butryn - baryton, Mirosław Gąsieniec - akompaniament, fortepian, kierownictwo muzyczne.

W ramach kwadransa poetyckiego, który tradycyjnie poprzedza wieczorne festiwalowe wydarzenia, zaprezentują swoją twórczość Izabela Monika Bill, Anna Paciorek i Tomasz Skalski.

4 sierpnia, w niedzielę, festiwal przenosi się do Niemczy, gdzie w kościele Niepokalanego Poczęcia NMP o 18.00 zostanie odprawiona Msza św. dziękczynna za 15 lat posługi pasterskiej bp. Ignacego Deca, a o 19.00 odbędzie się koncert "Modlitwa o pokój".

W czwartek w ramach festiwalu odbył się między innymi spektakl Ogólnopolskiego Teatru "William-Es", poświęcony dziejom wambierzyckiego sanktuarium; wystąpiły poetki Agnieszka Domaniowska, Katarzyna Salamon i Alicja Balicka, prezentując przede wszystkim utwory o tematyce patriotycznej.

- W ramach spektaklu przedstawione zostały prawdziwe, udokumentowane wydarzenia dotyczące wysłuchanych próśb zanoszonych do Maryi - mówiła reżyser spektaklu "Wambierzycka Maryja" Danuta Gołdon-Legler.

Zobacz także TUTAJ.