Aniele Boży, stróżu mój... czym się właściwie zajmujesz?

Maciej Rajfur Maciej Rajfur

publikacja 02.10.2019 18:00

- Dzięki aniołom Pan Bóg widzi nasze życie. One tworzą dobry monitoring dla nieba. W całym Piśmie Świętym ponad 300 razy występuje wzmianka o aniołach - mówi ks. Arkadiusz Krziżok.

Aniele Boży, stróżu mój... czym się właściwie zajmujesz? Ks. Arkadiusz zachęca, by sięgnąć do Pisma Świętego, gdzie wspomnienie aniołów pojawia się ponad 300 razy. Maciej Rajfur /Foto Gość

We wspomnienie Świętych Aniołów Stróżów warto przypomnieć, jak ważną rolę odgrywają oni w życiu chrześcijanina. W kulturze współczesnej skrzydlate istoty o postaci ludzkiej występują w filmach, bajkach, książkach, nawet grach komputerowych. W samej tylko Apokalipsie św. Jana słowo "anioł" występuje aż 67 razy.

- Pan Bóg przez anioły wszystko widzi. Anioł Stróż z Bożej woli otacza mnie opieką na ziemskich drogach. Ojciec w niebie, nasz Bóg, chce szczęścia człowieka. Aby pomóc nam to szczęście realizować, posyła anioła, by strzegł, prowadził i ochraniał. Angelus z greckiego oznacza posłaniec, zwiastun, ktoś, kto ma misję i zadanie do wypełnienia - mówi ks. Krziżok, proboszcz parafii pw. Najświętszego Imienia Jezus we Wrocławiu.

Ewangelia z 2 października pokazuje nam, że warunkiem realizacji Bożego planu względem człowieka jest postawa dziecka. Czyli wtedy, kiedy ufamy, wierzymy, jesteśmy pokorni, liczymy na pomoc, wiemy, że jesteśmy zależni od innych. - Takiej postawy trzeba się uczyć, jeśli chcemy doświadczyć mocno obecności Anioła Stróża. To zadanie na każdy dzień w osobistej duchowej pracy. Mój anioł wpatruje się w Boga i chce, abym i ja był tam, gdzie on jest. Bym i ja zachwycał się szczęśliwą wiecznością i nieskończoną miłością. I w tym mi pomaga, tylko muszę zrobić jeden mały krok - poczuć się w pokorze zależnym od niego, powierzając mu swoją codzienność - tłumaczy dyrektor Wydziału Duszpasterskiego wrocławskiej kurii.

Zachęca, by sięgnąć we wspomnienie Świętych Aniołów Stróżów po coś więcej niż tylko po modlitwę "Aniele Boży, stróżu mój". - Może do Księgi Tobiasza, gdzie jest mowa o ochronnej działalności i misji anioła wobec mnie? Albo na przykład rozważmy Psalm 91 i uświadommy sobie, jak wielką rolę odgrywa anioł w naszym życiu. Albo otwórzmy śpiewnik, przeczytajmy i zastanówmy się nad pieśnią: "Kto się w opiekę odda Panu swemu". Często nie dochodzimy do wymownej trzeciej zwrotki. Oby obecność Anioła Stróża była widoczna nie tylko na obrazku, ale autentycznie w naszym życiu - podsumowuje kapłan.

W Liście do Hebrajczyków czytamy: "Nie zapominajmy też o gościnności, gdyż przez nią niektórzy, nie wiedząc, aniołom dali gościnę".

Przypomnijmy, że wspomnienie Aniołów Stróżów pojawiło się dopiero w XV w. na Półwyspie Iberyjskim. W 1608 r. Paweł V pozwolił obchodzić to święto w pierwszy dzień zwykły po wspomnieniu św. Michała Archanioła. Na stałe do kalendarza liturgicznego wspomnienie Świętych Aniołów Stróżów wprowadził Klemens X w roku 1670.