Transitus przyciąga

Maciej Rajfur

|

Gość Wrocławski 41/2019

publikacja 10.10.2019 00:00

To jedyne takie nabożeństwo w roku. We Wrocławiu odprawiane w czterech parafiach. W tym roku zajrzeliśmy do braci kapucynów, do kościoła pw. św. Augustyna.

Dla wszystkich, którym bliska jest filozofia życia św. Franciszka oraz jego orędownictwo, pierwsze dni października to ważny duchowy czas. Dla wszystkich, którym bliska jest filozofia życia św. Franciszka oraz jego orędownictwo, pierwsze dni października to ważny duchowy czas.
Maciej Rajfur /Foto Gość

W nocy z 3 na 4 października 1226 roku św. Franciszek z Asyżu przeszedł z ziemskiego życia do życia wiecznego w królestwie niebieskim. Miał wtedy 45 lat, od 20 lat czynił pokutę, a od 2 lat nosił na rękach stygmaty.

Zgodnie z wielowiekową tradycją rodzina franciszkańska spotyka się w wigilię uroczystości św. Franciszka, by upamiętnić jego błogosławioną śmierć. To nabożeństwo nazywa się „Transitus”. W parafii kapucyńskiej pw. św. Augustyna przy ul. Sudeckiej we Wrocławiu świętowano uroczyściej niż zwykle. W tym roku bowiem Młodzież Franciszkańska „Tau” przygotowała specjalne Triduum Franciszkańskie, które wróciło do parafii po kilku latach. – Chcieliśmy wyodrębnić z codzienności czas do zatrzymania się w codziennym biegu i refleksji nad własnym życiem, spojrzenia na nie przez pryzmat historii Biedaczyny z Asyżu, którego, jako wspólnota młodych ludzi, pragniemy naśladować. Odprawione nabożeństwa przygotowały nas lepiej do przeżycia uroczystości św. Franciszka, a jednocześnie to one właśnie przedłużają wspominanie tego wielkiego świętego – tłumaczy Marta Nowicka z MF „Tau”. Triduum rozpoczęło się 1 października od nabożeństwa nawrócenia. Wierni rozważali fragmenty opisujące życie asyskiego Biedaczyny. Następnego dnia przeprowadzono bardzo symboliczną medytację przy krzyżu z San Damiano, czyli średniowiecznej ikonie, przez którą Bóg przemówił do Franciszka. Młodzi tłumaczyli parafianom jej znaczenie. Z kolei 3 października Franciszkański Zakon Świeckich przygotował Transitus, podczas którego zostały dokładnie przypomniane i odmówione modlitwy stworzone przez założyciela Zakonu Serafickiego. Na koniec wszyscy mieli możliwość ucałować relikwie św. Franciszka.