"Wstańcie, chodźmy!". XIX Dzień Papieski we Wrocławiu

Agata Combik Agata Combik

publikacja 13.10.2019 19:56

Atrakcje dla najmłodszych i nie tylko, modlitwa ze stypendystami Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia", okazja do rozmowy z nimi i wsparcia programu stypendialnego zainicjowanego dla uczczenia św. Jana Pawła II. Dzień Papieski we Wrocławiu-Sępolnie upłynął pod znakiem rodzinnego świętowania.

"Wstańcie, chodźmy!". XIX Dzień Papieski we Wrocławiu Krówki rozdawane przez stypendystów cieszyły się sporym zainteresowaniem. Agata Combik /Foto Gość

Miasteczko Rodzinne wyrosło przy kościele pw. Świętej Rodziny tuż przed południem. Niemal do samej Mszy św. o 16.00 przyciągało m.in. miłośników baniek mydlanych czy malowania twarzy. Nie brakło warsztatów plastycznych, zabaw, smakołyków.

Podczas popołudniowej Eucharystii ks. Bartosz Mitkiewicz, duszpasterz stypendystów, zwrócił uwagę na hasło tegorocznego Dnia Papieskiego: „Wstańcie, chodźmy!”. Przypomniał, że jest to tytuł jednej z książek Jana Pawła II. Tymi słowami zwrócił się Jezus do apostołów w Ogrójcu. – Zastanówmy się, jak powinniśmy realizować to wezwanie w swoim życiu – mówił kapłan, zachęcając do składania świadectwa swojej wiary, włączenie się w dzieło czynienia wszystkich uczniami Pana.

Zauważył, że Dzień Papieski to okazja do wdzięczności ze strony stypendystów wobec tych, którzy wspierają ich modlitwą i pomocą materialną, ale także i uświadomienie sobie zobowiązania do przykładania się do nauki.

Magdalena, składając swoje świadectwo podczas Mszy św., wyjaśniała że comiesięczne stypendium pozwala wielu osobom z mniejszych miejscowości, z mniej zamożnych rodzin na utrzymanie się podczas studiów – choćby we Wrocławiu.

Wspomniała o programie formacyjnym, jaki oferuje stypendystom fundacja. – Szczególnie pamiętamy obozy, w których możemy uczestniczyć co roku podczas wakacji. To okazja do poznania naprawdę niesamowitych ludzi. Czasem można zobaczyć na takim obozie osoby, które nie widziały się od roku, biegnące żeby przytulić się do siebie – mówiła, wspominając także o duchowym, religijnym wymiarze tych spotkań. – Może to brzmi górnolotnie, ale każdy z nas jest świadom, że od nas zależy przyszłość Polski, przyszłość naszego narodu. Każdy z nas jest w jakiś sposób zaangażowany w wolontariat – jesteśmy obecni w hospicjach, w różnych organizacjach.

Stypendyści, stanowiący „żywy pomnik” dla św. Jana Pawła II, we Wrocławiu od 3 lat spotykają się w parafii pw. Świętej Rodziny przy ul. Monte Cassino.