Dobra Nowina oczyma dziecka. W parafii św. Elżbiety Węgierskiej we Wrocławiu

Agata Combik Agata Combik

publikacja 23.10.2019 15:50

W parafii św. Elżbiety Węgierskiej przy ul. Grabiszyńskiej dzieci mogą zostać ilustratorami Ewangelii, przygotować album, wyśpiewać parafialną piosenkę. Słowo Boże przemawia do nich przez mnóstwo przedmiotów, znaków i barw.

Dobra Nowina oczyma dziecka. W parafii św. Elżbiety Węgierskiej we Wrocławiu Najmłodsi "współtworzą" niedzielne kazanie. Agata Combik /Foto Gość

Ks. Janusz Jastrzębski już przed laty wprowadzał pewne obrazkowe pomoce dla dzieci, ułatwiające im wejście w głąb liturgii. W parafii przy ul. Grabiszyńskiej od kilku lat prowadzi rozbudowane Autorskie Parafialne Projekty Duszpasterskie dla Dzieci – w skład których wchodzą między innymi Msze św. z udziałem najmłodszych, ze specjalnie przygotowanymi kazaniami, tworzenie albumów kolekcjonerskich z naklejkami ilustrującymi Ewangelię, parafialną piosenką i mnóstwem różnych konkursów, spotkań, niespodzianek. Wszystkie są powiązane tematycznie. Współautorem parafialnych projektów dla dzieci jest pani Ewa Kłak, osoba z dużym doświadczeniem katechetycznym i pedagogicznym. Ona też przygotowuje pod względem merytorycznym i graficznym publikacje i pomoce do realizacji programów.

Dobra Nowina oczyma dziecka. W parafii św. Elżbiety Węgierskiej we Wrocławiu   Dzieciom służą rozmaite materiały opracowane w całości w parafii. Agata Combik /Foto Gość

Najpierw (w roku szkolnym 2017/2018) były „Aureolki. Niedziele ze świętymi z naszego kościoła”. Parafialna świątynia pełna jest pięknych przedstawień świętych – widać ich na witrażach, obrazach, w figurach. Udało się to twórczo wykorzystać w pracy z dziećmi.

– Przygotowaliśmy dla nich niewielkie segregatory. W kolejne niedziele otrzymywały kartki poświęcone różnym świętym (o nich też głoszone było kazanie) – wyjaśnia proboszcz. Na każdej karcie widać zdjęcie danego świętego z kościoła, znajdują się tam także skrótowe informacje o nim i zadania-pytania dla dzieci (na przykład: „czy św. Mateusz pisał w swojej Ewangelii o winnicy?”, „Kim był św. Józef dla Maryi i Pana Jezusa?”). Miały także napisać, gdzie konkretne ów wizerunek świętego w kościele się znajduje.

Nagrodą dla dzieci najbardziej zaangażowanych w przedsięwzięcie była wycieczka na Ślężę oraz różne upominki, w tym specjalna torba i… owieczka.

Dobra Nowina oczyma dziecka. W parafii św. Elżbiety Węgierskiej we Wrocławiu   Puchata owieczka stanowiła część nagrody za zaangażowanie w przygotowanie specjalnego albumu. Agata Combik /Foto Gość

Kolejny parafialny projekt nosił tytuł „Effatha” (nazwa zaczerpnięta jest z Ewangelii, która przypadała na niedzielę, kiedy projekt był inaugurowany). Wpleciona w niego została I edycja konkursu „Moja ilustracja do niedzielnej Ewangelii. Zostań ilustratorem”.

– Rozprowadziliśmy mnóstwo folderów zachęcających do udziału w konkursie. Dzieci zostały zachęcone do przygotowywania ilustracji Ewangelii na poszczególne niedziele roku liturgicznego. Wszystkie, które wzięły udział w przedsięwzięciu, otrzymały specjalne upominki. Dodatkowo nagrodziliśmy te, których prace zostały wybrane do wykorzystania w projekcie (po dwie na każdą niedzielę) – wyjaśnia ks. J. Jastrzębski.

Parafia przygotowała album, gdzie przy każdej niedzieli została wydrukowana dziecięca ilustracja. Pozostawiono również miejsce na kolejną ilustrację (również reprodukcję rysunku dziecka) – którą można było otrzymać w formie naklejki na niedzielnej Eucharystii.

Dzieci, które szczególnie starannie wypełniły swoje albumy, otrzymały na zakończenie projektu nagrody, a następnie mogły wziąć udział w pielgrzymce na Jasną Górę.

Dobra Nowina oczyma dziecka. W parafii św. Elżbiety Węgierskiej we Wrocławiu   Torbę-plecak otrzymały dzieci wyróżnione w projekcie "Effatha". Agata Combik /Foto Gość

Ilustracje wykorzystywane są także (wyświetlane) w czasie niedzielnej Mszy św. z udziałem dzieci o 11.15 – podczas kazania, któremu zawsze towarzyszy sporo symbolicznych przedmiotów, starannie gromadzonych w parafialnych zbiorach.

„Daj mi, Jezu, zdrowe uszy, niech Twe słowo serce kruszy. Ustom moim daj energię, abym głosił Ewangelię” – to fragment utworu napisanego do projektu „Effatha”;  piosenka która wyjątkowo mocno wpadła parafianom w ucho. Autorem słów jest ks. Janusz, muzyki – parafialny organista.

W tym roku obaj przygotowali piosenkę „Uczniowie Jezusa”. Taką nazwę nosi obecny projekt, na rok szkolny 2019/2020. Towarzyszący mu album jest jeszcze bardziej rozbudowany niż ubiegłoroczny; zawiera odniesienia do zbliżającej się 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II. Konkurs na ilustracje odbywał się tym razem nie w szkole, ale przy parafii; dzieci losowały koperty z tekstami ewangelii na poszczególne niedziele.

Takie propozycje przeznaczone są dla wszystkich. Dodatkowa oferta czeka na dzieci, które przygotowują się do I Komunii Świętej. Otrzymują „Pamiętnik dziecka”, natomiast dla mam i ojców wydano „Informator dla rodziców”. Znajduje się tam m.in. plan wydarzeń, w których dziecko powinno uczestniczyć, ale także krótkie wyjaśnienia dotyczące okresów liturgicznych czy nabożeństw.

– Raz w miesiącu dzieci pierwszokomunijne uczestniczą w dodatkowej katechezie w parafii. Na swoją własną katechezę zaproszeni są również… rodzice – mówi ks. Janusz. – Chodzi o to, by odnaleźli się w środowisku parafialnym, żeby dobrze się tu poczuli. W tym roku do Komunii św. przygotowują się dwie grupy dzieci; mamy więc takie katechezy w dwie niedziele miesiąca. Spotkania, ze względu na ilość uczestników, odbywają się w dwóch salach równolegle. Natomiast katecheza dla rodziców ma formę spotkania z zaproszonym gościem, przy kawie i herbacie. Jako prelegentów mieliśmy na przykład małżonków z Domowego Kościoła, salezjanina mówiącego o systemie wychowawczym ks. Bosko, ks. Aleksandra Radeckiego.

Dobra Nowina oczyma dziecka. W parafii św. Elżbiety Węgierskiej we Wrocławiu   Projekt poświęcony świętym z parafialnego kościoła. Agata Combik /Foto Gość

Z myślą o dzieciach i nie tylko podejmowane są takie inicjatywy, jak druk specjalnych parafialnych notesików przygotowywanych na różne okazje – na przykład przed odpustem czy z okazji Światowego Dnia Młodzieży. Barwnie wyglądają spotkania ze św. Mikołajem – poprzedzone katechezą (z filmem, piosenkami, konkursem) czy odpustowe uroczystości ku czci św. Elżbiety Węgierskiej (w parafialnej szafie przechowywana jest dla niej odświętna suknia!).

– Ważne, żeby ze strony parafii została przygotowana konkretna oferta dla dzieci, rodziców – nawet jeśli tylko część osób z niej korzysta. Widać jednak, że bardzo wielu jest tych, którzy korzystają – mówi ks. Janusz. – Katechezy przy parafii, oprócz szkolnych, mają swój sens. I dzieci i ich bliscy wchodzą w naturalny sposób w życie parafii. Dla wielu rodziców to pierwsza okazja, by choćby zajrzeć do niektórych pomieszczeń przy kościele, by poczuć że to jest „ich miejsce”. Dzieci cieszą się z różnych, nawet drobnych prezentów za zaangażowanie, dyplomików, jakie otrzymują przy różnych okazjach. Dorośli cenią sobie informacje drukowane, które dostają do ręki. Jeśli chodzi o katechezy przy parafii, to wydaje się, że powodzeniem cieszyłyby się także spotkania dla dzieci po przyjęciu Pierwszej Komunii św.

Kluczem do sukcesu wydaje się między innymi splecenie różnych inicjatyw w jeden przemyślany projekt, z wyrazistą oprawą graficzną, jasnym przesłaniem. Wiele osób już oczekuje na kolejne parafialne niespodzianki.

Więcej o projektach dla dzieci zobacz na stronie parafii.

Dobra Nowina oczyma dziecka. W parafii św. Elżbiety Węgierskiej we Wrocławiu   Cudowny połów. Archiwum parafii Dobra Nowina oczyma dziecka. W parafii św. Elżbiety Węgierskiej we Wrocławiu   Nad Jordanem. Archiwum parafii