Trzebnicki klasztor po rewitalizacji inauguruje działalność. Czekają wystawy, muzeum, kawiarnia i... bal

Agata Combik Agata Combik

publikacja 05.11.2019 14:13

Możesz już zwiedzić klasztorne muzeum, obejrzeć barwną wystawę poświęconą Ośmiu Błogosławieństwom i św. Jadwidze, a także spojrzeć w oczy dawnym cysterskim ksieniom. Wkrótce skosztujesz pysznego ciasta w kawiarni "U św. Jadwigi". 1 lutego odbędzie się II Charytatywny Bal w Klasztorze.

Trzebnicki klasztor po rewitalizacji inauguruje działalność. Czekają wystawy, muzeum, kawiarnia i... bal Kawiarnia u św. Jadwigi. Agata Combik /Foto Gość

W święto patronalne Kongregacji Sióstr Miłosierdzia św. Karola Boromeusza bp Andrzej Siemieniewski przewodniczył uroczystej Mszy św. w bazylice trzebnickiej i poświęcił odnowione pomieszczenia na parterze klasztoru.

Podczas Eucharystii mówił o „miłości Bożej, rozlanej w sercach naszych przez Ducha Świętego” – posyłanego przez Pana, który umarł, zmartwychwstał i wstąpił do nieba. Ta miłość, mająca źródło w Bogu, umożliwia ofiarną posługę pasterzom, jak św. Karolowi Boromeuszowi, Siostrom Miłosierdzia, ludziom idącym drogą różnych powołań – także tym zaangażowanym w renowację klasztoru. – Jego pomieszczenia są zabytkiem historycznej przeszłości, a zarazem służą ludziom do dziś – podkreślił.

– Dziedzictwo duchowe i materialne św. Jadwigi wciąż trwa – mówiła w Sali Marii przełożona generalna Kongregacji, s. Claret Cecylia Król. Krystyna Klamińska, prezes Fundacji dla Ratowania Klasztoru św. Jadwigi Śląskiej „By służyć”, podsumowała zakończony etap projektu konserwacji i rewitalizacji pocysterskiego klasztoru. Podkreśliła wagę nadania mu w 2014 r. tytułu Pomnika Historii. O znaczeniu wyremontowanego obiektu dla pielgrzymów, turystów i mieszkańców Trzebnicy mówił m.in. burmistrz miasta Marek Długozima.

W ramach uroczystości odbył się między innymi wernisaż wystawy Aleksandry Lis pt. Osiem Błogosławieństwa Drogą św. Jadwigi Śląskiej. Prace malarki, a także Salę Cysterek z wystawą portretów cysterskich ksieni, zwiedzać można w dni powszednie od 9.00 do 17.00, w niedziele od 14.00 do 17.00. Udostępnione do zwiedzania – z przewodnikiem – jest już także klasztorne muzeum. Przy wejściu do niego odsłonięta została tablica upamiętniająca ś. p. s. Olimpię Konopkę – założycielkę i wieloletnią kustosz muzeum. Będzie ono odtąd nosić jej imię.

Portrety cysterskich ksieni, olejne obrazy wpisane do rejestru zabytków, zostały użyczone przez wrocławskie siostry Urszulanki Unii Rzymskiej. – Jest ich 13. Są to obrazy barokowe, przedstawiające przełożone klasztoru z wcześniejszych wieków. Prawdopodobnie trafiły do Wrocławia po kasacie cysterskiego klasztoru w 1810 r. – mówi s. Daria.

Lada moment uruchomiona zostanie kawiarnia klasztorna „U św. Jadwigi”. Wiadomo już, że 1 lutego 2020 r. odbędzie się u sióstr boromeuszek II Charytatywny Bal w Klasztorze – w historycznych strojach.

Trzebnicki klasztor po rewitalizacji inauguruje działalność. Czekają wystawy, muzeum, kawiarnia i... bal   Wystawa prac Aleksandry Lis. Agata Combik /Foto Gość