Listopadowy Wieczór Tumski

ac /inf.pras.

publikacja 17.11.2019 20:08

Odbędzie się w niedzielę 24 listopada o 18.00 w kościele św. Marcina przy ul. św. Marcina we Wrocławiu, poświęcony będzie twórczości Stanisława Moniuszki.

Listopadowy Wieczór Tumski Remigiusz Pośpiech. Archiwum organizatorów

Organizatorzy Wieczorów Tumskich po raz kolejny postanowili uczcić jubileusz 200. rocznicy urodzin Ojca Polskiej Opery Narodowej i trzecie już spotkanie poświęcają właśnie temu kompozytorowi.

Wykład zatytułowany „Odkrywanie muzyki religijnej Stanisława Moniuszki” wygłosi prof. dr hab. Remigiusz Pośpiech z Instytutu Muzykologii Uniwersytetu Wrocławskiego.

W drugiej części Wieczoru wystąpią wybitni artyści kontratenor Piotr Łykowski i gitarzysta Piotr Zaleski. Wykonają kompozycje Stanisława Moniuszki oraz Franciszka Schuberta.

Wstęp wolny.

Prof. dr hab. Remigiusz Pośpiech – absolwent Instytutu Muzykologii KUL, profesor w Instytucie Muzykologii Uniwersytetu Wrocławskiego (Kierownik Zakładu Muzykologii Historycznej), od roku 2003 przewodniczący Zespołu Naukowo-Redakcyjnego Jasnogórskich Muzykaliów przy Stowarzyszeniu „Kapela Jasnogórska” (…). Od 2017 przewodniczący Komitetu Redakcyjnego Dzieł Stanisława Moniuszki przy Polskim Wydawnictwie Muzycznym w Krakowie. Członek krajowych i zagranicznych stowarzyszeń naukowych (…).

W badaniach naukowych koncentruje się na muzyce polskiej XVII-XIX wieku (ze szczególnym uwzględnieniem twórczości religijnej) dziejach kultury muzycznej Śląska oraz problematyce muzyki liturgicznej po Soborze Watykańskim II.

W roku 2007 otrzymał „Srebrną Piszczałkę” - nagrodę Prymasa Polski „za wybitne osiągnięcia i wkład w rozwój muzyki sakralnej w Polsce”, w 2016 nagrodę Biskupa Opolskiego „Hyacinthus Opoliensis” za działalność dydaktyczno-muzyczną oraz wkład do rozwoju muzyki sakralnej na Śląsku, a w 2017 Medal Komisji Edukacji Narodowej.

Listopadowy Wieczór Tumski   Piotr Zaleski. Archiwum organizatorów

Piotr Zaleski – gry na gitarze uczył się w rodzinnym Wrocławiu, gdzie ukończył PSM II stopnia. W latach 1975-1979 studiował w Hochschule für Musik Franz-Liszt w Weimarze; od 1980 wykładowca ówczesnej PWSM, a obecnie Akademii Muzycznej we Wrocławiu. (…)Koncertował jako solista koncertów symfonicznych, kameralista (grając także na lutni) w Polsce, Hiszpanii, Czechach, Niemczech, Holandii, na Węgrzech. Wielokrotnie prowadził kursy mistrzowskie podczas festiwali gitarowych oraz w uczelniach w Polsce i za granicą, był też przewodniczącym lub członkiem jury wielu międzynarodowych konkursów gitarowych w Polsce i za granicą. W 1991 roku stworzył coroczny Międzynarodowy Letni Kurs Gitarowy w Szczawnie Zdroju, który odbywał się do 2007 roku. W 2009 roku założył wraz ze swoimi studentami zespół „Jacaras”, wykonujący muzykę Hiszpanii XVII wieku, w którym gra na timple canario. Konsultant Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, odznaczony medalem „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

Listopadowy Wieczór Tumski   Piotr Łykowski. Archiwum organizatorów

Piotr Łykowski w latach 1970-1988 był chórzystą Poznańskich Słowików Stefana Stuligrosza. W roku 1989 ukończył Wydział Wokalny Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Doskonalił swe umiejętności na wielu kursach interpretacyjnych i mistrzowskich w kraju i za granicą. Ma na swym koncie ponad 1000 występów solowych w całej niemal Europie. Specjalizuje się w wykonawstwie muzyce baroku, głównie kantatowo-oratoryjnej: ma w swoim repertuarze około 150 takich partii. Jest cenionym artystą scen operowych, zrealizował wiele nagrań radiowych, telewizyjnych i płytowych.

Piotr Łykowski jest nauczycielem śpiewu solowego we wrocławskiej Akademii Muzycznej oraz w PSM II stopnia we Wrocławiu (…) W roku 2004 z rąk Prezydenta RP otrzymał tytuł profesora sztuk muzycznych. Od września 2013 jest Prezesem Polskiego Stowarzyszenia Pedagogów Śpiewu. Na kadencję 2016-2020 został ponownie wybrany Dziekanem Wydziału Wokalnego Akademii Muzycznej.