Gwiazda na Płaszczu Maryi Królowej Pokoju na Dworcu Głównym we Wrocławiu

Agata Combik Agata Combik

dodane 21.11.2019 16:56

Zapewne podczas Europejskiego Spotkania Młodych będzie można zatrzymać się tu na adoracji Najświętszego Sakramentu. W przyszłości kaplica na Dworcu Głównym wpisana będzie w program Gwiazd na Płaszczu Maryi Królowej Pokoju.

Gwiazda na Płaszczu Maryi Królowej Pokoju na Dworcu Głównym we Wrocławiu W przyszłości znajdzie się tu również monstrancja zaprojektowana przez Mariusza Drapikowskiego. Archiwum duszpasterstwa kolejarzy

Wiele osób wyrażało rozczarowanie, kiedy po remoncie Dworca Głównego nie odnaleźli działającej tu dawniej kaplicy św. Katarzyny Aleksandryjskiej.

Długie starania o jej powrót zaowocowały zawarciem w 2016 r. porozumienia pomiędzy PKP S.A. a Kurią Metropolitalną Wrocławską. Projekt nowej kaplicy opracowany został przez biuro inż. architekta Andrzeja Gacka. Pomieszczenie, które znajduje się na piętrze w pobliżu tzw. Sali Sesyjnej, już w grudniu otworzy swoje podwoje – na razie na czas spotkania Taizé.

– Jesienią ubiegłego roku nawiązaliśmy współpracę ze Stowarzyszeniem „Comunità Regina della Pace” i z panem Mariuszem Drapikowskim – autorem ołtarzy adoracji i monstrancji wpisanych w dzieło 12 Gwiazd w Koronie Maryi Królowej Pokoju, utworzenia na świecie dwunastu ośrodków wieczystej adoracji Najświętszego Sakramentu w intencji Pokoju – mówi ks. Jan Kleszcz, duszpasterz kolejarzy archidiecezji wrocławskiej. – Oprócz tej idei istnieje również program Gwiazd na Płaszczu Maryi Królowej Pokoju. Nawiązuje on do płaszcza św. Juana Diego i Maryi z Guadelupe.

Gwiazda na Płaszczu Maryi Królowej Pokoju na Dworcu Głównym we Wrocławiu   Wizualizacja wnętrza kaplicy. Archiwum duszpasterstwa kolejarzy

Kiedy w 1531 r. Matka Boża ukazała się Indianinowi, jego biskup początkowo nie dowierzał w prawdziwość objawienia. Maryja poleciła Juanowi, by zaniósł swemu pasterzowi kwiaty, które cudownie wyrosły zimą na pobliskim wzgórzu. Diego zerwał je i zawinął w swój płaszcz. Kiedy przyszedł do biskupa i pokazał dorodne róże, okazało się, że na materiale, w którym były niesione, powstał w cudowny sposób wizerunek Matki Bożej. Przedstawiona była w płaszczu ozdobionym gwiazdami – w takim układzie, jaki widoczny jest w Meksyku.

„Pragniemy, aby orędowniczy płaszcz Matki Bożej rozpostarł się nad Polską, Europą i całym światem. Symboliczne gwiazdy w tym płaszczu to kaplice, w których trwa adoracja Najświętszego Sakramentu i modlitwa o pokój w społecznościach, w których żyjemy” – wyjaśnia Stowarzyszenie „Comunità Regina della Pace”.

– Zależy nam na tym, żeby tłumy młodych, które odwiedzą Wrocław podczas Europejskiego Spotkania Młodych, mogły na dworcu zatrzymać się na chwilę rozmowy z Jezusem. To nasz wkład w ESM – podkreśla ks. Jan Kleszcz. – W przyszłości, mamy nadzieję, będzie tu trwać nieustanna adoracja Najświętszego Sakramentu. Dzięki EWTN ma być transmitowana – tak, że będzie można włączyć się w adorację także poprzez telewizję.

Do całkowitego wyposażenia kaplicy potrzeba jeszcze ok. pół miliona złotych. Na ten cel rozprowadzane są specjalne cegiełki. Można je nabyć w parafii św. Jerzego Męczennika i Podwyższenia Krzyża Świętego na wrocławskim Brochowie.

Gwiazda na Płaszczu Maryi Królowej Pokoju na Dworcu Głównym we Wrocławiu   Od 14 listopada w kaplicy znajduje się ołtarz mszalny. Archiwum duszpasterstwa kolejarzy Gwiazda na Płaszczu Maryi Królowej Pokoju na Dworcu Głównym we Wrocławiu   Ołtarz już na swoim miejscu. Archiwum duszpasterstwa kolejarzy