Insieme 2019 w urszulańskim liceum we Wrocławiu. Mnóstwo muzyki

Agata Combik Agata Combik

publikacja 22.11.2019 20:26

Insieme po włosku znaczy "razem". Pod takim hasłem w piątek rozpoczęło się we Wrocławiu pierwsze integracyjne spotkanie uczniów urszulańskich szkół licealnych. Nicią przewodnią zjazdu jest muzyka.

Insieme 2019 w urszulańskim liceum we Wrocławiu. Mnóstwo muzyki Gospodarze na scenie. Agata Combik /Foto Gość

To z jej pomocą - a także poprzez filmowe obrazy - już na początku uczniowie zaprezentowali swoje szkoły. Każda ma swój rys niepowtarzalny. Goście z Poznania opowiadali między innymi o "Galach złotych uli" czy grupie uwielbieniowej "Płomień Zachwytu", po czym zaśpiewali utwory przygotowane na Święto Niepodległości (m.in. niesamowicie wykonane "Źródło" Jacka Kaczmarskiego i "Nie pytaj o Polskę" Obywatela G.C.).

Licealiści z Rybnika zaprezentowali próbkę śląskiej godki, po czym zabrzmiało radosne "Ty jesteś, Panie, Bogiem łaski i wielkiego miłosierdzia" i inne religijne utwory. Gospodarze wystąpili w kilku konfiguracjach - na scenie pojawiła się grupa "Kocie Kulki", następnie "Happy Band", czyli "Tomek i Przyjaciele", oraz zespół "Grubszy Sens" - między innymi z utworem "Żyję w tym mieście".

Jak usłyszeli uczestnicy spotkania, rok temu grupa nauczycieli z urszulańskich szkół uczestniczyła w obozie młodzieży urszulańskiej w Indonezji. Jednym ze słów, które padało tam bardzo często, było właśnie "insieme" - "razem". Duch wspólnoty zainspirował ich do budowania trwałych mostów między urszulańskimi szkołami.

- Jeśli jesteśmy we wspólnocie, w relacjach, wtedy możemy kwitnąć. One dają prawdziwe życie - mówiła s. Joanna Łątka, przełożona wrocławskiego klasztoru sióstr urszulanek.

Dodała, że szczególnymi patronkami spotkania są święte Aniela i Cecylia – wspominana 22 listopada, patronka muzyki. Słowo "insieme" było bardzo bliskie św. Anieli. - Zależało jej na jedności. Gdy ludzie się kłócili, nie umieli pogodzić, tam wzywano Anielę. Była kobietą, która potrafiła jednać ludzi. A prawdziwe "insieme" jest możliwe, gdy przyjmujemy różnorodność. Gdy cieszę się tym, co mam i potrafię to dać, oraz gdy cieszę się z tego, co ty masz, a ja nie.

W programie spotkania znalazły się m.in. koncert zespołu "40 synów i 30 wnuków jeżdżących na 70 oślętach", udział w warsztatach muzycznych, prowadzonych przez Annę Marię Mbayo oraz planowany na niedzielę koncert w wykonaniu Orkiestry INSIEME, czyli uczestników warsztatów.