Król, który marzy o twoim sercu. 30. rocznica poświęcenia kościoła NMP Matki Miłosierdzia

Agata Combik Agata Combik

publikacja 24.11.2019 18:23

O misterium Chrystusa, przeżywanym w każdej świątyni, i Jego królowaniu ogłoszonym na Krzyżu, mówił abp Józef Kupny przewodnicząc Mszy św. wieńczącej tegoroczne obchody jubileuszowe w kościele NMP Miłosierdzia przy ul. Brücknera we Wrocławiu.

Król, który marzy o twoim sercu. 30. rocznica poświęcenia kościoła NMP Matki Miłosierdzia Metropolita uhonorował Medalami św. Jadwigi Śl. Elżbietę Gładką, Bogusława Kudasa i Wiesława Wasilewskiego. Agata Combik /Foto Gość

– „Ucieszyłem się, gdy mi powiedziano: „Pójdziemy do domu Pana”… (Ps 122). Te słowa psalmu responsoryjnego możemy uczynić swoimi, bo i nasze serca radują się przebywaniem w świątyni, która jest domem naszego Pana – zauważył metropolita, ukazując tajemnicę owego domu: miejsca Bożej obecności, sprawowania pamiątki śmierci i zmartwychwstania Chrystusa, miejsca, gdzie na ołtarzu możemy wyrazić wdzięczność za Jego łaski, a także za budowniczych tego kościoła i tych, którzy budują żywy Kościół, wspólnotę. Tu także wypowiadamy akt pokuty, wyznajemy swoją bezsilność w walce ze złem, a Jezus oczyszcza nas mocą swojej Krwi.

Podkreślił, że o własnych siłach nie potrafimy uwolnić się od grzechów, potrzebujemy stanięcia przed Bogiem w prawdzie i otwartości na Jego miłosierdzie – jak jeden ze złoczyńców, wspominany tej niedzieli w Ewangelii. „Dziś będziesz ze Mną w raju” – usłyszał w odpowiedzi na swoją prośbę o ratunek.

– Gdy próbujemy sami projektować swoje szczęście, ograniczamy go do ziemskiego wymiaru, a Bóg ma dla nas coś o wiele większego. Chce nam dać takie szczęście, którego sobie nawet wyobrazić nie potrafimy – podkreślał arcybiskup. Wyjaśniał, że Jezus przez Mękę i śmierć na krzyżu w doskonały sposób wyraził miłość Boga do człowieka. A Bóg Ojciec dał o Nim świadectwo: „Ten jest Syn mój umiłowany, w którym mam upodobanie”.

– To upodobanie Boga Ojca nie jest upodobaniem w cierpieniu Syna, ale w Jego miłości, która w sposób pełny, całkowity okazała się w okrutnej śmierci na krzyżu – wyjaśniał abp Józef. Tłumaczył, że „zanurzając się w Jezusie Chrystusie”, w Jego miłości, miłosierdziu, nie tylko pozwalamy Mu, by obmył nas z grzechu, ale otwieramy się na Jego moc, która aktywizuje w nas to wszystko, czym zostaliśmy obdarowani w sakramencie Chrztu św. Ożywia to, co zostało w nas uśpione przez grzech.

Św. Paweł opisuje tę nowość życia w swoim liście: „Teraz zaś już nie ja żyję, lecz żyje we mnie Chrystus” (…) (Ga 2,20). Można ją także wyrazić słowami „Króluje we mnie Chrystus”.

– Dzisiaj Kościół na całym świecie obchodzi uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata. To Jego królowanie nad światem rozpoczęło się na drzewie krzyża i to krzyż jest tronem tego Króla – mówił arcybiskup. – Nad Chrystusem wiszącym na krzyżu umieszczono napis „To jest Król żydowski”. Ciekawe, że to, co w zamyśle nieprzyjaciół Chrystusa miało być uzasadnieniem skazania Go na śmierć, stało się proklamacją, obwieszczeniem, ogłoszeniem Jego powszechnego panowania.

Prorokowali Go, by otwarcie pokazał swoją królewskość, by zszedł z krzyża. – Wielu spośród uczniów Pana spodziewało się spektakularnej demonstracji mocy Chrystusa, spodziewało się objawienia Jego władzy, ale On postanowił ją pokazać w innym wymiarze – nie politycznym, ale poprzez troskę o złoczyńcę – podkreślił. „Dziś będziesz ze Mną w raju” – usłyszał skazaniec.

– Pytanie, jakie powinniśmy sobie postawić, nie jest to, czy Chrystus króluje w świecie, ale: czy króluje w moim sercu? Czy jest Królem i Panem mojego życia? – kontynuował arcybiskup. – Jezus nie marzył o królowaniu w świecie w wymiarze politycznym, o tym, by Go nazywano królem jakiegoś kraju. Marzeniem Jezusa jest królowanie w naszym sercu… Kto króluje w moim sercu? Kto wyznacza cele, priorytety mojego życia? Dla kogo żyję? Dla siebie czy dla Pana, dla Jego chwały, Jego królestwa?

*

Na zakończenie Mszy św. trzy osoby zasłużone w różnych działaniach na rzecz wspólnoty parafialnej otrzymały z rąk abp. Józefa Kupnego Medal św. Jadwigi Śląskiej. Metropolita uhonorował odznaczeniem Elżbietę Gładką, Bogusława Kudasa i Wiesława Wasilewskiego.

Początki świątyni NMP Matki Miłosierdzia sięgają 1987 r., kiedy to 22 marca parafianie zaczęli porządkować teren pod budowę. Już w połowie 1989 r. budowniczy kościoła, ks. dr Zygmunt Jaroszek, odprawił pierwszą Mszę św. w nowo wybudowanej świątyni. 27 sierpnia 1989 r. kard. Henryk Gulbinowicz poświęcił nowy kościół. 22 stycznia 1990 r. erygowana została parafia NMP Matki Miłosierdzia. Obecnie trwa rozbudowa kościoła. Jubileuszowe obchody w 2019 r. przypominają o 30. rocznicy poświęcenia świątyni, a zarazem antycypują 30-lecie powstania parafii.