Sługa Boży ks. Zienkiewicz. Ekshumacja, kanoniczne rozpoznanie i przeniesienie doczesnych szczątków

Agata Combik Agata Combik

publikacja 25.11.2019 20:50

Powyższe czynności trwały od 21 do 25 listopada, kiedy doczesne szczątki niezapomnianego duszpasterza spoczęły w kościele przy ul. Katedralnej 4 we Wrocławiu, w nowym sarkofagu (zostanie poświęcony 27 listopada podczas Mszy św. o 19.00). Oto wydarzenia ostatnich dni.

Sługa Boży ks. Zienkiewicz. Ekshumacja, kanoniczne rozpoznanie i przeniesienie doczesnych szczątków Modlitwa nad trumną sługi Bożego. Agata Combik /Foto Gość

Zgodnie z protokołem, jaki odczytał ks. Bartosz Trojanowski, do ekshumacji, kanonicznego rozpoznania i przeniesienia doczesnych szczątków sługi Bożego ks. prał. Aleksandra Zienkiewicza przystąpiono 21 listopada.

Odbyło się to na podstawie wyrażonej odpowiednim dokumentem zgody Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Stosowną decyzję wydał też Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny z Wrocławia. Dekretem z 7 lutego abp Józef Kupny ustanowił komisję do przeprowadzenia czynności związanych z rozpoznaniem kanonicznym i przeniesieniem doczesnych szczątków sługi Bożego (należą do niej duchowni oraz osoby świeckie - biegli w dziedzinie antropologii, medycyny, patomorfologii). Powołanych zostało ponadto 5 świadków.

Wspomniana komisja zebrała się na cmentarzu parafii katedralnej przy ul. Bujwida we Wrocławiu 21 listopada o 6.10. W kaplicy cmentarnej, po krótkiej modlitwie poprowadzonej przez wcześniej zaprzysiężonego delegata biskupa, wszyscy zostali poproszeni o złożenie przysięgi. Złożyli ją także świadkowie oraz pracownicy techniczni, tj. grabarze. Dokonało się to w obecności notariusza, który również złożył stosowną przysięgę w innym terminie.

Następnie wszyscy udali się do grobu księdza prałata. Tam przez notariusza zostali przesłuchani świadkowie miejsca grobu sługi Bożego, którzy pod przysięgą zaświadczyli, że jest to autentyczny grób ks. Zienkiewicza. Przystąpiono do oględzin miejsca pochówku, stwierdzając, że grób (w którym pochowano także kilku innych kapłanów) jest nienaruszony. Po jego otwarciu przystąpili do realizacji swoich zadań biegli z zakresu antropologii i medycyny. Po rozpoznaniu właściwej trumny przystąpiono do wyjmowania pozostałości doczesnych szczątków sługi Bożego - z zachowaniem należnej czci i wszelkich przepisów prawa kanonicznego oraz prawa cywilnego.

Po stwierdzeniu, że w grobie nie znajdują się już żadne szczątki należące ks. Zienkiewicza, zamknięto go kamienną płytą i ponownie zasypano ziemią. Prace, prowadzone pod okiem delegata biskupa diecezjalnego, promotora sprawiedliwości oraz postulatora procesu na szczeblu diecezjalnym, trwały do 7.30. Szczątki ubrań i pozostałości trumny zostały przeznaczone do spopielenia, a pozostałe prochy zostały złożone do trumny, potem złożonej w sarkofagu.

Doczesne szczątki sługi Bożego zabezpieczono i przewieziono do pracowni, gdzie zostały poddane niezbędnym procesom oczyszczenia i zabezpieczenia oraz rozpoznania. Po oględzinach i koniecznych procesach przeprowadzonych przez biegłych zostały odpowiednio przygotowane i umieszczone z największą czcią i szacunkiem w przygotowanej trumnie, przeznaczonej do złożenia w sarkofagu w kościele Świętych Piotra i Pawła we Wrocławiu.

Protokół z przeprowadzonych czynności sporządzono w 4 egzemplarzach. Jeden, w hermetycznie zamkniętej tubie, włożono do nowej trumny przed jej zapieczętowaniem, a pozostałe zostały przekazane Kongregacji ds. Kanonizacyjnych w Rzymie, kancelarii Kurii Metropolitalnej we Wrocławiu oraz postulacji procesu na szczeblu diecezjalnym.

Na powyższym dokumencie swoje podpisy złożyli wszyscy członkowie komisji. Protokół dotyczący przeprowadzonych czynności 25 listopada odczytano w kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła we Wrocławiu w obecności metropolity wrocławskiego członkom komisji. Fakt takiego odczytania potwierdził swoim podpisem abp Kupny, a także o. Szczepan Tadeusz Praśkiewicz OCD, konsultor Kongregacji ds. Kanonizacyjnych w Rzymie, postulator rzymskiej fazy procesu beatyfikacyjnego ks. Zienkiewicza, oraz ks. Trojanowski, notariusz czynności związanych z rozpoznaniem kanonicznym i przeniesieniem doczesnych szczątków sługi Bożego.

Trumnę zamknięto i opieczętowano. Następnie odbyła się liturgiczna część ceremonii, której przewodniczył abp Kupny. Po modlitwie trumna została złożona w sarkofagu.

Zobacz także wyjaśnienie znaczenia listopadowych wydarzeń dotyczących ks. A. Zienkiewicza.

*

Uroczystość, podczas której poświęcony zostanie sarkofag w świątyni przy ul. Katedralnej 4 na Ostrowie Tumskim, odbędzie się w środę 27 listopada - o 18.30 odmówiony zostanie Różaniec, o 19.00 odprawiona zostanie Msza św. Po Eucharystii zaplanowano agapę.

Przy okazji uroczystości poświęcenia sarkofagu w budynku przy ul. Katedralnej 4 we Wrocławiu obędzie się otwarcie wystawy pt. "Sługa Boży ks. Aleksander Zienkiewicz (1910-1995) - duchowy testament", którą Oddział Wrocławski IPN przygotował we współpracy ze środowiskiem wychowanków ks. Zienkiewicza.