Salezjanie uruchomili we Wrocławiu Centrum Nowej Ewangelizacji "Don Bosco"

Maciej Rajfur Maciej Rajfur

publikacja 08.12.2019 22:39

W parafii pw. Najświętszego Serca Jezusowego powstało Centrum Nowej Ewangelizacji. Na czym będzie polegać i dlaczego je powołano?

Salezjanie uruchomili we Wrocławiu Centrum Nowej Ewangelizacji "Don Bosco" Palenie listów do Matki Bożej przed kościołem NSJ we Wrocławiu. Maciej Rajfur /Foto Gość

Dla salezjanów uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny to dzień wyjątkowy. Właśnie 8 grudnia 1841 roku rozpoczęło się dzieło oratoryjne. Wtedy właśnie ks. Jan Bosko spotkał się z Bartłomiejem Garellim, chłopcem, który pochodził z robotniczej dzielnicy.

Kapłan wypytywał go, czy ma rodziców, czy się uczy, czy chodzi na religię. Kiedy usłyszał od niego same negatywne odpowiedzi, zapragnął poprowadzić dla niego katechezę. Potem dołączali inni chłopcy i tak powstało oratorium salezjańskie znane dzisiaj na całym świecie.

- W naszej parafii mieści się postakademicka wspólnota charyzmatyczna „Odbudowa”, a od dzisiaj, od 8 grudnia 2019 roku jest to wspólnota przymierza - mówi ks. Paweł Druszcz SDB, proboszcz parafii pw. Najświętszego Serca Jezusowego we Wrocławiu.

Podczas Mszy świętej wieczornej po homilii członkowie wspólnoty w uroczystym publicznym akcie zawarli przymierzę z Panem Bogiem. Osoby te otrzymały znak przymierza, czyli krzyż i wpisali się do księgi przymierza.

- Pragniemy kroczyć za Bogiem w wierności drogowskazom i zobowiązaniom. A po Eucharystii zebraliśmy się przed kościołem, aby symbolicznie spalić osobiste listy napisane do Matki Bożej. I zaznaczam, że nie ma w tym żadnej magii. Jest to prosty zabieg wychowawczy księdza Bosko, który w taki sposób uczył swoich podopiecznych pobożności maryjnej. To znaczy, że mogę Matce Bożej o wszystkim powiedzieć - tłumaczy kultywowaną tradycję ks. Druszcz.

W listach znalazły się uczucia, podziękowania, prośby, zawierzenia.

8 grudnia przy okazji tych uroczystości w parafii przy Moście Grunwaldzkim zainaugurowało swoją działalność Centrum Nowej Ewangelizacji „DON BOSCO”.

- Pragniemy te wszystkie działania ewangelizacyjne, które odbywają się na pl. Grunwaldzkim scalić i usystematyzować. Chcemy, żeby wspólnoty przy parafii działały właśnie charakterze ewangelizacyjnym. Przypomnę, że od dwóch lat nasza świątynia pełni również funkcję kościoła akademickiego - to dla nas wyróżnienie, ale i zobowiązanie - wymienia ks. Paweł.

Salezjanie utworzyli stowarzyszenie, rozpoczynając formalną działalność także jako organizacja pożytku publicznego.

Jakie wspólnoty wchodzą w skład Centrum Nowej Ewangelizacji?

  • duszpasterstwo Akademickie „Most”
  • salezjanie współpracownicy (osoby świeckie, które weszły do rodziny salezjańskiej, realizują misję wychowawczą św. Jana Bosko)
  • postakademicka  wspólnota „Odbudowa"  (organizuje kursy Alfa)
  • Dom Miłosierdzia (miejsce, w którym ludzie modlą się o uwolnienie według pięciu kluczy Neala Lozano)
  • Katolicy na ulicy (spotkania raz w tygodniu na rynku wrocławskim ewangelizacja uliczna)
  • Inicjatywa Ewangelizacji Bezdomnych "Za Burtą" (głoszenie kerygmatu bezdomnym)
  •  zespół muzyczny „Wrocław wielbi” (uwielbianie Boga przez muzykę”

- Gdyby ktoś odnajdywał się w którejś z powyższych ewangelizacyjnych rzeczywistości, zapraszamy do kontaktu. Inicjatywy mają swoje strony internetowe czy profile na Facebooku. A w ciągu kilku dni uruchomimy portal nowego centrum, który zbiera je wszystkie w jedno miejsce - www.centrumdonbosko.pl. Można tam wkrótce zajrzeć, dowiedzieć się czegoś więcej - zachęca salezjanin.