Ulicami Miasta Skarbów

Marta Wilczyńska

dodane 07.01.2020 11:01

"Idźmy za Królami Środy ulicami z naszymi sercami pełnymi chwały" - te dobrze znane w Środzie Śląskiej słowa przyśpiewki orszakowej wybrzmiały już po raz czwarty. Wielokrotnie podkreślano, że zapewne nie po raz ostatni, ponieważ Orszak Trzech Króli wpisał się już w tradycję Miasta Skarbów oraz mieszkańców stolicy powiatu i okolicznych miejscowości.

Ulicami Miasta Skarbów Średzki orszak to wydarzenie, które integruje lokalną społeczność. Małgorzata Dybowska

Trzej Królowie, rycerze, dwórki, a wraz z nimi około tysiąc osób: tak prezentował się 4. Orszak Trzech Króli w Środzie Śląskiej.

Świętowanie rozpoczęła wspólna Eucharystia w kościele pw. św. Andrzeja Apostoła, po której zebrani, obdarowani przez orszakowych animatorów - aniołów - koronami, naklejkami, grzechotkami i pelerynami, wyruszyli w drogę do średzkiego Betlejem. Prowadzeni przez gwiazdę i Trzech Mędrców, w asyście strażaków z OSP Bukówek oraz harcerzy, radośnie kolędowali, a po drodze oglądali również scenki przygotowane przez aktorów: młodzież i mieszkańców pobliskiego Kryniczna. Wyjątkowym, rodzinnym akcentem tegorocznego orszaku, byli rycerze, wśród których maszerowali zarówno chłopcy z Niepublicznego Przedszkola Sióstr Salezjanek w Środzie Śląskiej, jak i ich rodzice, oczywiście z tarczami i w kolorowych pelerynach.

Mimo niepewnej pogody, dopisali uczestnicy orszaku i było to z pewnością najliczniejsze jak do tej pory świętowanie w Środzie Śląskiej. Na zakończenie wydarzenia każdy miał szansę przyjrzeć się z bliska Świętej Rodzinie, pokolędować z połączonymi scholami z obu parafii oraz spróbować przygotowanych przysmaków. W tym roku na Rynku Dolnym czekały: grochówka, bigos, słodkie wypieki i pierniki w kształcie koron, które na stałe wpisały się już w średzkie menu orszakowe.

Całą galerię zdjęć ze średzkiego Orszaku Trzech Króli można znaleźć TUTAJ.

Kliknij i zobacz zdjęcia z orszaków z innych miejscowości na terenie archidiecezji wrocławskiej.