Wystawa poświęcona ks. Aleksandrowi Zienkiewiczowi w Sycowie

Agata Combik /inf.pras.

publikacja 10.01.2020 18:05

Uroczyste otwarcie odbędzie się w sobotę o 17.00 w Muzeum Regionalnym w Sycowie.

Wystawa poświęcona ks. Aleksandrowi Zienkiewiczowi w Sycowie

Syców to pierwsze miejsce duszpasterskiej posługi sługi Bożego po przybyciu z Nowogródka na Dolny Śląsk. Od tego miasta wystawa, dotąd dostępna przy ul. Katedralnej 4, rozpoczyna swoją wędrówkę.

Ekspozycja została otwarta pod koniec listopada przez abp. seniora Mariana Gołębiewskiego, którego decyzją rozpoczął się proces beatyfikacyjny "Wujka" na szczeblu diecezjalnym.

Wystawa "Sługa Boży ks. Aleksander Zienkiewicz (1910-1995) - duchowy testament" została przygotowana przez wychowanków sługi Bożego oraz IPN, we współpracy z dr. Stanisławem Bogaczewiczem.

– Wystawa została oparta na Testamencie ks. A. Zienkiewicza, w którym znajduje się wiele różnych podziękowań. Bo ks. Zienkiewicz był człowiekiem, który lubił i umiał dziękować – wyjaśniała podczas wrocławskiego wernisażu Joanna Lubieniecka.

Kolejne plansze prowadzą poprzez różne etapy i wymiary życia kapłana, widziane przez pryzmat jego słów wdzięczności wobec Pana Boga, Matki Bożej, rodziny, przełożonych, poszczególnych grup wychowanków.

Jak tłumaczyła J. Lubieniecka, szczególne znaczenie ma plansza siedemnasta. Widnieją na niej słowa z Wujkowego Testamentu, które zabrzmiały także nad jego grobem. "Jest Bóg Osobowy, jest życie wieczne (…). Zawierzcie i zaufajcie Zbawicielowi! Trzymajcie Jego zbawczą dłoń w swojej dłoni, nie wypuśćcie jej nigdy! (…)”.