80. rocznica pierwszej masowej zsyłki Polaków na Sybir

Maciej Rajfur Maciej Rajfur

publikacja 06.02.2020 20:03

We Wrocławiu obchody potrwają kilka dni. Rozpoczną się od Mszy św. w parafii NMP Różańcowej na wrocławskich Złotnikach.

80. rocznica pierwszej masowej zsyłki Polaków na Sybir Pomnik "Zesłańcom Sybiru" we Wrocławiu na pl. Staszica przypomina ogromną tragedię, która dotknęła naród Polski za sprawą Związku Radzieckiego. Maciej Rajfur /Foto Gość

W nocy z 9 na 10 lutego 1940 roku NKWD na rozkaz władz sowieckich deportowało w bydlęcych wagonach w głąb Związku Radzieckiego prawie 140 tys. ludzi (rodziny wojskowych, urzędników, pracowników służby leśnej i kolei ze wschodniej części kraju).

Wielu nie przeżyło podróży na Sybir, a ci, którzy tam dojechali, zostali skazani na niewolniczą i katorżniczą pracę przy wyrębie lasów i budowie linii kolejowych w sowieckich obozach na mrozie i przy panującym głodzie.

Jak podaje Instytut Pamięci Narodowej, według szacunków władz RP na emigracji, w wyniku wywózek zorganizowanych w latach 1940–1941 do syberyjskich łagrów trafiło około miliona osób.

We Wrocławiu co roku lokalny oddział Związku Sybiraków przygotowuje szereg uroczystości na pamiątkę okrucieństwa i w hołdzie rodakom, którzy doświadczyli zsyłki.

Już w najbliższą niedzielę, 9 lutego o godz. 12, zostanie odprawiona Msza św. w intencji sybiraków w kościele pw. Najświętszej Marii Panny Różańcowej przy ul. Wielkopolskiej 3–5 we Wrocławiu. Po niej nastąpi złożenie kwiatów przy urnie z ziemią z mogiły polskiego zesłańca na Sybir, która jest umieszczona w ołtarzu Matki Bożej Królowej Polski. 

Następnie o godz. 13.30 w Złotnickim Centrum Spotkań (przy kościele) odbędzie się organizowane przez Centrum Historii Zajezdnia spotkanie z sybirakami oraz autorkami przewodnika historycznego "Przez Wrocław szlakiem pamięci zesłańców Sybiru" – Ewą Kobel oraz Kamillą Jasińską. Rozmowę poprowadzi Krzysztof Kunert. Podczas premiery publikacja będzie dostępna w promocyjnej cenie 12 zł. Wstęp wolny. 

Kolejnym wydarzeniem w ramach obchodów jest spotkanie sybiraków 11 lutego we wtorek w Sali Koncertowej Polskiego Radia (ul. Karkonoska 10), podczas którego zostanie wygłoszony referat okolicznościowy, będą wręczone odznaczenia, a także przewidziano czas na występ artystyczny.

Tradycją stało się również spotkanie pod wrocławskim pomnikiem Zesłańcom Sybiru na pl. Staszica. 12 lutego o godzinie 11 w pobliskim kościele pw. św. Bonifacego zostanie odprawiona uroczysta Msza św., a po niej o godzinie 12 pod pomnikiem czeka nas uroczystość patriotyczna, na której zaplanowano przemówienia, apel pamięci i złożenie kwiatów pod pomnikiem.