Abp Kupny: Ks. Aleksander Zienkiewicz może być patronem pojednania pomiędzy ludźmi

WKS

dodane 21.02.2020 13:11

Stolica Apostolska wydała dekret ważności dochodzenia diecezjalnego w procesie beatyfikacyjnym sługi Bożego ks. Aleksandra Zienkiewicza. O tym fakcie metropolita wrocławski informuje wiernych w specjalnym przesłaniu, które w najbliższą niedzielę będzie odczytane w parafiach na Dolnym Śląsku.

Abp Kupny: Ks. Aleksander Zienkiewicz może być patronem pojednania pomiędzy ludźmi Na zdjęciu sługa Boży ks. Aleksander Zienkiewicz w objęciach św. Jana Pawła II. fotoreprodukcja: Henryk Przondziono /Foto Gość

Abp Kupny tłumaczy, że watykański dokument ma wielkie znaczenie i stanowi kolejny ważny krok na drodze do wyniesienia na ołtarze księdza, którego wychowankowie nazywali "Wujkiem". Pozwala bowiem na dalsze postępowanie procesu na jego rzymskim etapie, tj. na wystąpienie do Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych z prośbą o mianowanie relatora sprawy i opracowanie tzw. "positio", która stanie się przedmiotem analizy teologów konsultorów oraz biskupów i kardynałów.

- Opierając się na ich opinii Ojciec Święty będzie mógł podjąć ostateczną decyzję w sprawie heroiczności cnót sługi Bożego - wyjaśnia pasterz Kościoła wrocławskiego, dopowiadając, że dekret Stolicy Apostolskiej stanowi potwierdzenie, że trybunał ustanowiony w archidiecezji wrocławskiej wykonał swoją pracę rzetelnie i kompetentnie.

Abp Kupny: Ks. Aleksander Zienkiewicz może być patronem pojednania pomiędzy ludźmi   Wrocław, 10.11.2017. Fotografia ks. Aleksandra Zienkiewicza z Archiwum Postulatorskiego, prezentowana na wystawie w Centrum Historii Zajezdnia. Agata Combik /Foto Gość

W dalszej części swojego listu arcybiskup zauważa, że przesłuchania świadków i badania pism, pozostawionych przez ks. Zienkiewicza, odsłoniły obraz duszpasterza, który każdego dnia starał się realizować słowa: "mniej dyskutować o Chrystusie, więcej żyć Chrystusem".

- Jako Dolnoślązacy jesteśmy szczególnymi spadkobiercami myśli tego kapłana - podkreśla hierarcha. - Są one wciąż aktualne i mogą być doskonałym przewodnikiem na naszych drogach życia. W aktualnej sytuacji ks. Aleksander Zienkiewicz może być patronem pojednania pomiędzy ludźmi. Zawsze bowiem wzywał, by na drugiego człowieka patrzeć jak na brata, a nie jak na wroga.

Metropolita wrocławski prosi także wiernych o modlitwę w intencji pomyślnego zakończenia tego procesu beatyfikacyjnego oraz zachęca do poznawania nauczania, jakie pozostawił po sobie sługa Boży.

pełna treść listu na kolejnej stronie

*******

Ks. Aleksander Zienkiewicz (1910-1995) przybył na Dolny Śląsk wraz z repatriantami ze Wschodu po Drugiej Wojnie Światowej. Po krótkiej posłudze jako prefekt Publicznej Szkoły Powszechnej Gimnazjum i Liceum w Sycowie został przeniesiony do Wrocławia. Pełnił tam m.in. funkcję rektora seminarium duchownego, a od 1963 do 1994 r. archidiecezjalnego duszpasterza akademickiego. Zmarł w opinii świętości 21 listopada 1995. Proces beatyfikacyjny na szczeblu diecezjalnym ks. Aleksandra Zienkiewicza zakończył się 25 listopada 2019 r. Przez siedem lat odbyły się m.in. 52 sesje trybunału, przesłuchano 405 świadków oraz zgromadzono ponad 2,8 tys. stron akt procesowych.

Słowo Metropolity Wrocławskiego w związku z wydaniem przez Stolicę Apostolską Dekretu o ważności dochodzenia diecezjalnego w procesie beatyfikacyjnym Sługi Bożego ks. Aleksandra Zienkiewicza

Drodzy Siostry i Bracia, mieszkańcy Dolnego Śląska

            Ponad 2 lata temu zakończyliśmy na etapie diecezjalnym prace prowadzące do wyniesienia na ołtarze sługi Bożego ks. Aleksandra Zienkiewicza. W lutym 2018 r. prawie 3 tys. stron akt procesowych zostało przekazanych do Stolicy Apostolskiej, a dziś z wielką radością zwracam się do Was, by poinformować o wydaniu przez Watykan Dekretu o ważności dochodzenia diecezjalnego w tym procesie beatyfikacyjnym.  

            Dokument ten ma bardzo wielkie znaczenie i stanowi kolejny ważny krok na drodze do wyniesienia na ołtarze księdza, którego wychowankowie nazywali „Wujkiem”. Pozwala bowiem na dalsze postępowanie procesu na jego rzymskim etapie, tj. na wystąpienie do Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych z prośbą o mianowanie relatora sprawy i opracowanie tzw. „Positio”, która stanie się przedmiotem analizy teologów konsultorów oraz biskupów i kardynałów. Opierając się na ich opinii Ojciec Święty będzie mógł podjąć ostateczną decyzję w sprawie heroiczności cnót sługi Bożego. Poza tym dekret oznacza potwierdzenie, że trybunał ustanowiony w Archidiecezji Wrocławskiej wykonał swoją pracę w sposób rzetelny i kompetentny. 

            Przesłuchania świadków i badania pism, pozostawionych przez ks. Zienkiewicza odsłoniły przed nami obraz duszpasterza, który każdego dnia starał się realizować słowa: „mniej dyskutować o Chrystusie, więcej żyć Chrystusem”. Jako Dolnoślązacy jesteśmy szczególnymi spadkobiercami myśli tego kapłana. Są one wciąż aktualne i mogą być doskonałym przewodnikiem na naszych drogach życia. W aktualnej sytuacji ks. Aleksander Zienkiewicz może być patronem pojednania pomiędzy ludźmi. Zawsze bowiem wzywał, by na drugiego człowieka patrzeć jak na brata, a nie jak na wroga.

            Proszę Was o modlitwę w intencji pomyślnego zakończenia tego procesu beatyfikacyjnego, zachęcam do poznawania nauczania, jakie pozostawił po sobie sługa Boży i z serca wszystkim błogosławię.

+ Józef Kupny
Arcybiskup Metropolita Wrocławski