Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych we Wrocławiu

inf. prasowa, oprac. kb

dodane 25.02.2020 14:07

W najbliższą sobotę i niedzielę na terenie Wrocławia odbędą się dwudniowe obchody związane z upamiętnieniem żołnierzy II konspiracji walczących z reżimem komunistycznym w latach 1945-1963.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych we Wrocławiu Uroczystości upamiętniające Żołnierzy Wyklętych odbędą się pod pomnikiem Ofiar Terroru Komunistycznego 1945-1956 na Cmentarzu Osobowickim. W latach 1945-1956 na 22 polach pochowano blisko 840 osób. Karol Białkowski /Foto Gość

Prezes Stowarzyszenia Odra-Niemen Ilona Gosiewska podkreśla, że dzień 1 marca jest dniem szczególnym dla organizacji, którą kieruje.

- Przez ostatnie 10 lat poznawaliśmy wrocławskich, dolnośląskich Żołnierzy Wyklętych, mamy stały kontakt z ich rodzinami - mówi.

Natomiast Dominik Rozpędowski, jeden z koordynatorów dni pamięci o Żołnierzach Wyklętych uważa, że ludzie dolnośląscy Niezłomni mieli duży wpływ na kształtowanie się samej organizacji. - Mamy świadomość, że tematyka Żołnierzy Wyklętych stała się w ostatnich latach mocno spopularyzowana. Jednak dla naszych działań, jest ona nadal niezmiennym i istotnym obszarem - wyjaśnia.

Pierwszym z gości wrocławskich obchodów będzie Lidia Lwow, żołnierz AK, skazana na dożywocie w 1950 r. (wyszła z więzienia w 1956 roku). Po śmierci żony majora Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki"” była jego partnerką. Drugim gościem będzie Eugeniusz Siemaszko, który w 1946 r. został skazany na śmierć przez władze komunistyczne, lecz po 10 latach więzienia wyszedł na wolność.

Tegoroczne obchody zostały podzielone na dwa dni. Zaplanowano wydarzenia zarówno kulturalne, jak i sportowe. W sobotę odbędzie się maraton filmowy i tematyczny związany z Żołnierzami Wyklętymi. Z kolei w niedzielę na Stadionie Olimpijskim odbędzie się kolejna edycja Biegu Wilczym Tropem. Na odcinkach: 1963metry, 5 km i 10 km. Zapisy na bieg odbywają się poprzez formularz: https://www.datasport.pl/zapisy/portal/zawody.php?zawody=5258

Akcentem finalnym będzie marsz pamięci w stolicy województwa dolnośląskiego z elementami muzycznymi i inscenizacjami.

Harmonogram obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych:

Sobota, 29 lutego:

Niedziela, 1 marca:

Organizatorem jest Stowarzyszenie Odra-Niemen, partnerami z kolei są Stowarzyszenie Civitas Christiana oraz Stowarzyszenie Wielki Śląsk.