Nowości na EDK. Możesz iść wokół Bagna, na Ślężę z Maślic czy… ze szczytu Ślęży w dół

Agata Combik Agata Combik

publikacja 07.03.2020 13:27

Co nowego? W tym roku po raz pierwszy można uczestniczyć w Ekstremalnej Drodze Krzyżowej wokół Bagna, do sanktuarium św. Filomeny w Gniechowicach, na Górę Ślężę z wrocławskich Maślic oraz nową drogą z wrocławskiej Kleciny, do Barda, Strzelina, z Krzelowa do Głębowic, nowymi drogami po Wrocławiu, a także… ze szczytu Ślęży.

Nowości na EDK. Możesz iść wokół Bagna, na Ślężę z Maślic czy… ze szczytu Ślęży w dół W wytyczenie nowej trasy EDK wokół Bagna zaangażowali się doświadczeni pielgrzymi. Archiwum wspólnoty z Bagna

Większość dotychczasowych tras Ekstremalnych Dróg Krzyżowych pozostaje bez zmian, niektóre poddawane są pewnym korektom.

Jedną z nowych to debiutująca w tym roku EDK z Bagna: „Błękitna - Wniebowzięcia NMP”, tworząca 44-kilometrową pętlę. Startuje 27 marca po Mszy św. o 18.00 w parafialnym kościele (ul. Ziołowa 36).

– Nazwa nawiązuje do wezwania naszej parafii – Wniebowzięcia NMP. Błękitny to kolor Matki Bożej. Chcemy iść pod Jej opieką – mówi ks. Michał Gołębiowski, który uczestniczył już kilkukrotnie w EDK w innym regionie Polski (parafia w Krzyżu Wielkopolskim).

Wyjaśnia, że w ubiegłym roku sporo osób z parafii uczestniczyło m.in. w EDK z Wrocławia. Niektórzy zorganizowali ponadto Drogę Krzyżową w okolicach Bagna na trasie 20-kilometrowej. Ksiądz Michał pomyślał więc, że warto by było stworzyć EDK na terenie parafii. Ludzie podchwycili pomysł – który też im od jakiegoś czasu chodził po głowie. Liderem rejonu został Grzegorz Daniel. Udało się szybko opracować trasę, zarejestrować. Są pierwsi chętni.

Część uczestników to doświadczeni pielgrzymi. – Nasza pierwsza droga EDK biegła z Wrocławia do Trzebnicy, liczyła 33 km. Zrobiliśmy ją… przypadkiem – wspomina Hania Daniel. – Tereska (należąca do wspólnoty działającej przy parafii w Bagnie) powiedziała mi, że mogłaby pójść na pielgrzymkę prowadzoną przez Grzegorza, bo on „ogarniał” naszą grupę na Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie. Myślała o pielgrzymce do Trzebnicy, on pomyłkowo znalazł EDK. Naszą EDK zaczynamy w Bagnie i tu kończymy. Przechodzimy przez wszystkie miejscowości naszej parafii, zahaczamy też o cztery miejscowości sąsiedniej. Część trasy prowadzi lasem, część asfaltowymi drogami, czasem lekko pagórkowatym terenem.

Przebieg trasy: Bagno–Wielka Lipa–Osola–Morzęcin Mały–Osolin–Osola–Osolin–Brzeźno Małe–Brzeźno–Skokowa–Pększyn–Piotrkowice–Strupina–Górowo–Mikorzyce–Godzięcin–Bagno.

Nowością jest także trasa ze Ślęży do Sulistrowiczek: Zielona - św. Andrzeja Świerada (38 km) startująca 27 marca.

– Trasa poprowadzi na przełęcz Tąpadła, przez wioski dookoła Ślęży, do Sobótki, a stamtąd do Sulistrowiczek (XIII stacja planowana jest u studni św. Świerada) – tłumaczy ks. Łukasz Romańczuk. Przebieg trasy: Góra Ślęża–Tąpadła–Wiry–Wirki–Mysłaków–Sady–Biała–Sobótka–Strzegomiany–Księginice Małe–Przemiłów–Sulistrowice–Sulistrowiczki.

Pojawiło się wiele nowych propozycji z rejonu Wrocław-Maślice (3 kwietnia). Można stąd iść do sanktuarium św. Filomeny w Gniechowicach, na Górę Ślężę (53 km), do Barda czy Strzelina.

Po raz pierwszy można wyruszyć na nowe trasy po samym Wrocławiu (rejon Wrocław, 27 marca). Liderka rejonu Aneta Kuczkowska wspomina m.in. o EDK Miłosierdzia Bożego (40 km), z I stacją przy kościele Miłosierdzia Bożego przy ul. Bajana we Wrocławiu, a ostatnią w kościele św. Faustyny we Wrocławiu-Biskupinie, czy EDK św. Jana Chrzciciela (30 km) – biegnąca różnymi osiedlami Wrocławia do katedry na Ostrowie Tumskim. Po Wrocławiu poprowadzi pielgrzymów także nowa EDK, której patronuje św. Anioł Stróż (40 km). Biegnie szlakiem duszpasterstw akademickich.

Nowa, 40-kilometrowa EDK, poprowadzi z Krzelowa do Głębowic, przez Wińsko: Różowa - św. Rity (27 marca).

Zainteresowanie może wzbudzić nowa trasa z Wrocławia-Kleciny na szczyt Ślęży: Brązowa-św. Jana Chrzciciela, licząca tylko 35 km (3 kwietnia).

Niektóre istniejące już trasy są nieco modyfikowane.

– Z Dobrzykowic będzie można iść, jak ostatnio, do Trzebnicy i do Henrykowa, natomiast chcemy wydłużyć EDK biegnącą dotąd z Dobrzykowic do Gajkowa  – mówi Marek Nowicki. – Jej trasa poprowadzi aż do Chrząstawy. W ten sposób odnowiona EDK, pod nazwą „biała dekanalna”, poprowadzi przez wszystkie kościoły naszego dekanatu. Wyruszy 3 kwietnia.

EDK wokół Obornik Śl., mająca formę pętli, będzie się różnić od ubiegłorocznej kierunkiem marszu.

– Podobnie jak w zeszłym roku pójdziemy trasą Oliwkową św. Antoniego Padewskiego, która stanowi pętlę wokół Obornik Śląskich – wyjaśnia Waldemar Wojciechowski. – Tym razem jednak pójdziemy w przeciwnym kierunku, czyli trasa będzie wyglądała następująco Oborniki Śląskie–Wzgórze Grzybek–Kuraszków–Siemianice–Morzęcin Wielki–Osola–Wielka Lipa–Jary–Lubnów–Pęgów–Ozorowice–Mienice–Wilczyn–Oborniki Śląski. Dzięki tej zmianie osoby, które planują przejść tylko część trasy, pójdą inną drogą niż w zeszłym roku. Szacowany czas przejścia to ok. 9 godzin. Trasa przebiega drogami leśnymi, polnymi oraz na kilku odcinkach bocznymi drogami asfaltowymi.


Wszystkie propozycje i możliwość rejestracji: edk.org.pl