Wielka akcja "Rodacy Bohaterom" zastopowana, ale nadal można pomóc rodakom na Wschodzie

Maciej Rajfur Maciej Rajfur

dodane 24.03.2020 19:26

Ze względu na wyjątkową sytuację władze Stowarzyszenia "Odra-Niemen" musiały wstrzymać dostawy darów dla Polaków za wschodnią granicą. Przygotowano jednak inną opcję wsparcia.

Wielka akcja "Rodacy Bohaterom" zastopowana, ale nadal można pomóc rodakom na Wschodzie Epidemia wstrzymała dostawę potrzebnych artykułów dla rodaków na Kresach, ale wciąż możemy im pomóc przed Świętami Wielkanocnymi. Mariusz Baczyński

Od grudnia do końca lutego w ramach ogólnopolskiej akcji "Rodacy Bohaterom" do Polaków na Wschodzie trafiło 46 ton darów podczas kilkunastu wypraw.

- Dotarliśmy do rodaków na Łotwie, Litwie, Białorusi, Ukrainie. Byliśmy również w Rumunii i Mołdawii. Ostatnie wyprawy, planowane na marzec, zostały z oczywistych względów wstrzymane. W naszych magazynach w różnych częściach Polski zostało jeszcze 12 ton darów. Po wielu rozmowach uznaliśmy, że część zebranych artykułów trafi do ośrodków pomocy społecznej w całym kraju dla osób pozostających w kwarantannie, dla seniorów i dla rodzin z osobami niepełnosprawnymi - mówi Ilona Gosiewska, prezes Odry-Niemen.

Jak zapowiada, raczej do czerwca nie wyruszy żadna wyprawa na Wschód. 4 tony artykułów spożywczych pozostawiono jako zabezpieczenie dla środowisk kombatanckich, Sybiraków i solidarnościowców w granicach kraju. Obecnie Odra-Niemen nie przyjmuje w swoich oddziałach oraz poprzez koordynatorów darów spożywczych do paczek.

- Dla samych kombatantów zupełnie zrozumiałe jest przekazanie części artykułów dla ludzi objętych kwarantanną. Boli nas bardzo, że po raz pierwszy od 10 lat nikt z nas nie będzie mógł wybrać się przed Wielkanocą do naszych rodaków na Białorusi. Zwłaszcza do kombatantów Armii Krajowej na Grodzieńszczyźnie i seniorów w Iwieńcu. Zwracamy się do państwa z prośbą o zebranie pieniędzy na bony świąteczne dla tych dwóch środowisk - apeluje I. Gosiewska.

Stowarzyszenie "Odra-Niemen" potrzebuje 6 tys. zł, by podzielić je na 20 bonów po 300 zł i obdarować nimi 10 najbardziej potrzebujących kombatantów z rejonu Grodna i 10 potrzebujących seniorów z Iwieńca. To realne wsparcie przedświąteczne dla tych ludzi, ale również wyraz pamięci nas, Polaków z ojczyzny.

- Próbujemy nowych możliwości, ale jedno się nie może zmienić - pamięć i wdzięczność tym, którzy wcześniej dla nas tak wiele zrobili - podsumowuje prezes Odry-Niemen.

Każdy, kto chce dołożyć się do bonów na święta dla rodaków zza wschodniej granicy, może to zrobić poprzez zrzutkę internetową TUTAJ.