Koronawirus a wiara. Badanie IMAS

ac /materiały IMAS

publikacja 12.04.2020 12:44

Wrocławska agencja badawcza IMAS International w ramach ogólnopolskiego sondażu KoronaMonitor zbadała m.in. wpływ epidemii na praktyki religijne Polaków.

Koronawirus a wiara. Badanie IMAS Nauczyliśmy się łączyć duchowo ze wspólnotą Kościoła na wiele sposobów. Tomasz Gołąb /Foto Gość

Pytania dotyczące tego aspektu życia znalazły się w kolejnej fali ogólnopolskiego badania KoronaMonitor – sondażu nastrojów Polaków w czasie epidemii. Badanie zostało przeprowadzone w dniach od 3 do 6 kwietnia 2020.

Koronawirus a wiara. Badanie IMAS   Materiały IMAS

Wykazało ono – jak podaje IMAS – znaczący udział Polaków w Mszach św. i nabożeństwach prowadzonych zdalnie. 43 proc. deklarowało uczestnictwo w Mszy/nabożeństwie w niedzielę 29 marca br., z tego 7 proc. nawet w więcej niż jednym wydarzeniu tego rodzaju. Natomiast 57 proc. wybrało odpowiedź „nie uczestniczyłem/ nie dotyczy mnie”.

Praktykujący dostosowali się do obowiązujących zakazów. Tylko 1 proc. badanych (osób w wieku od 18 do 74 lat) udało się do świątyń osobiście. Najczęściej korzystali z propozycji zdalnego włączania się w modlitwę – przy czym najwięcej osób wybrało telewizję (31 proc.), 13 proc. – transmisję internetową, 6. proc. radiową. Dla porównania badany ostatnio wskaźnik uczestnictwa wiernych Kościoła katolickiego w niedzielnej Mszy św., tzw. dominicantes, wyniósł 38 proc. (ISKK, Annuarium Statisticum 2020). – Odsetek osób deklarujących uczestnictwo wydaje się być zatem relatywnie wysoki w kontekście nowej i nieoczekiwanej sytuacji. – komentuje Jerzy Prokopiuk, Prezes IMAS.

Czy parafia/ wspólnota religijna pozostaje ze swoimi parafianami w jakiejś formie kontaktu? Uważa tak 28 proc. badanych (wskazując głównie na internet – 23 proc.), natomiast 11 proc. wskazuje, że ich parafie w ogóle nie utrzymują kontaktu z parafianami. 61 proc. osób albo nie ma o tym pojęcia, albo ich to nie dotyczy (np. osoby niewierzące).

Koronawirus a wiara. Badanie IMAS   Materiały IMAS

Badanie wykazuje, że podczas epidemii koronawirusa wielu Polaków zaczęło się więcej modlić i korzystać z publikacji/ aplikacji religijnych. Respondenci zostali poproszeni o odpowiedzi na pytania o to, czy i jak okres epidemii zmienił niektóre z ich praktyk religijnych. W każdej z badanych przez IMAS praktyk nastąpił wzrost odsetka praktykujących w porównaniu do stanu przed epidemią.

Koronawirus a wiara. Badanie IMAS   Materiały IMAS

Największa zmiana dotyczyła modlitwy – 17 proc. deklaruje, że modli się częściej niż w okresie przed epidemią, a tylko 3 proc., że mniej. Jeśli chodzi o korzystanie z mediów i publikacji religijnych – 12 proc. korzysta więcej, a 5 proc. mniej. Najmniejsza zmiana dotyczy czytania Pisma Świętego, różnica pomiędzy czytającymi więcej i czytającymi mniej jest nieznaczna, 6 do 3 proc.

Czas epidemii skłania znaczą część wierzących do częstszej modlitwy, także z pomocą publikacji i aplikacji. – Mniej zmian widać w korzystaniu z Biblii, być może dlatego, że Pismo Święte stanowi dla wielu osób większą trudność w porównaniu do dwu poprzednich – komentuje Jerzy Prokopiuk, Prezes IMAS.

Badanie KoronaMonitor, prowadzone w kolejnych falach, dotyczy m.in. poziomu lęku o przyszłość. Obecny pomiar przyniósł dalszy spadek nastrojów – już mniej niż połowa Polaków (45 proc., spadek o kolejne 8 punktów procentowych) przejawia pozytywne nastawienie, wierząc, że nawet mimo przejściowych trudności poradzimy sobie z sytuacją. Już ponad 2/3 Polaków zamierza stosować środki ochronne – maseczki, rękawiczki – w celu ograniczenia prawdopodobieństwa zachorowania. Istotnie częściej deklarują to kobiety i osoby starsze.

Całość raportu dostępna jest na stronie IMAS:

http://imas.pl/blog/koronamonitor-raport-z-czwartej-fali-badania/