75-lecie powojennego Wrocławia

Maciej Rajfur Maciej Rajfur

publikacja 01.05.2020 15:30

Archiwalne zdjęcia i filmy, ciekawe gry oraz wykłady, a także wirtualne spacery. Przez cały maj możemy wspólnie świętować w przestrzeni internetu 75 lat polskiego Wrocławia powojennego.

75-lecie powojennego Wrocławia Wrocław, zrujnowana katedra. Widok z wieży kościoła Świętego Krzyża - rok 1946. Krystyna Gorazdowska

To zdecydowanie coś dla fanów historii, miłośników stolicy Dolnego Śląska, mieszkańców teraźniejszych i byłych. Powstała specjalna platforma z atrakcyjnymi treściami na temat historii powojennego Wrocławia z okazji 75-lecia.

Możemy zobaczyć tam unikatowe historyczne zdjęcia, które pokazują, jak odbudowywał się Wrocław po II wojnie światowej. Ciekawe jest z pewnością porównanie konkretnych miejsc z teraźniejszością. Warto zapoznać się z kalendarium najciekawszych wydarzeń w mieście po 1945 roku.

Oprócz tego zaplanowano wirtualne spacery z przewodnikiem, które dają nam w okresie pandemii doskonałą okazję na poznanie nietypowych miejsc w stolicy Dolnego Śląska. Spacery odbywają się od poniedziałku do piątku o godz. 17, w soboty i niedziele - o godz. 11. Poniedziałki to oprowadzanie w obcych językach (angielski, niemiecki, ukraiński), soboty są rodzinno-edukacyjne dla dzieci.

Jest też propozycja dla najmłodszych: internetowa gra miejska online "Krasnale na tropie", która odbywać się będzie w dniach 7-13 maja. Codziennie publikowany będzie jeden odcinek, w którym odwiedzimy jeden z zakątków Wrocławia. Poznamy ciekawostki o krasnalach i samym Wrocławiu, później zaś zadanie główne odcinka da nam kolejne wskazówki: słowa, cyfry, wyrażenia, które po emisji wszystkich 6 odcinków złożą się na zagadkę główną gry. Odcinki pojawią TUTAJ.

A dla dorosłych w ramach 75-lecia przygotowano cykl wykładów poświęconych historii Wrocławia, na które zaprasza Ośrodek "Pamięć i Przyszłość". Pierwszy z nich do wysłuchania tutaj:

Wykłady historyczne: prof. dr hab. Antoni Dudek
wroclaw.pl/TV