Testy na obecność koronawirusa. Mobilny punkt pobrań we Wrocławiu

ac /inf.pras.

publikacja 03.05.2020 00:11

Punkt pobrań typu "drive-thru" zacznie działać w poniedziałek 4 maja na parkingu przy Stadionie Wrocław. Będzie czynny w dni powszednie od 8.00 do 14.00, z wyłączeniem tych dni, kiedy rozgrywane będą na terenie obiektu mecze piłkarskie.

Testy na obecność koronawirusa. Mobilny punkt pobrań we Wrocławiu Lokalizacja punktu pobrań. Materiały prasowe

Do punktu będzie można wjechać bramą B od strony al. Śląskiej. Organizatorzy przygotowali pakiet bezpłatnych testów dla personelu medycznego. Deklarują, że ewentualny dochód z testów odpłatnych w całości zostanie przekazany na walkę z koronawirusem. Koszt badania odpłatnego to 550 zł.

Wymazy będą pobierane bez wysiadania z samochodu, po uchyleniu szyby. Wcześniej każdy chętny zostanie poproszony o wypełnienie formularza zgody na badanie oraz wylegitymowanie się dowodem osobistym. Wykorzystywane będą długopisy jednorazowe, które po wypełnieniu formularza pozostaną w samochodzie badanego. Pracownicy punktu będą w profesjonalny sposób zabezpieczeni
w kombinezony ochronne z atestem do pracy z wirusami, specjalne maski, gogle oraz przyłbice. Po każdym pobraniu nastąpi dezynfekcja rąk oraz zmiana rękawic na nowe. Organizatorzy informują, że w sprowadzeniu deficytowych środków ochrony pomógł jeden z wrocławskich dystrybutorów sprzętu medycznego, firma Halo-farm.

Samo pobranie trwa kilkanaście sekund, nie jest bolesne, następuje przy użyciu specjalnej żelowej wymazówki, którą z nosa lub gardła pobiera się znajdującą się tam wydzielinę oraz złuszczone komórki. Tak pobrana próbka trafia do próbówki, a następnie przewożona jest do laboratorium. 

Analizy wymazów będą dokonywane we wrocławskim Centrum Patologii Molekularnej Cellgen. - Naszym celem jest takie prowadzenie procesu diagnostycznego, aby pacjenci otrzymywali wynik jak najszybciej. Na początku dajemy sobie więcej czasu, czyli do 48 godzin od pobrania, ale w kolejnym tygodniu będziemy chcieli ten czas skrócić do maksymalnie 24 godzin od pobrania materiału. Analiza molekularno-genetyczna będzie wykonywana tzw. metodą real-time PCR (RT-qPCR). Jest to jedyna metoda rekomendowana przez Światową Organizację  Zdrowia do wykrywania wirusa SARS-CoV-2, charakteryzująca się wysoką czułością i specyficznością bliską 100 proc. Zastosowana metoda pozwala na wykrycie infekcji, nawet jeżeli badana osoba przechodzi ją bezobjawowo - mówi szef placówki dr Łukasz Fuławka.

Badanie będzie bezpłatne dla personelu medycznego. Pracownik medyczny może z niego skorzystać przesyłając zgłoszenie przez stronę https://testy-dla-medykow.pl/ (należy wybrać laboratorium Cellgen). Jak mówi pomysłodawca akcji, dr Mateusz Tylko z przychodni Ginemedica, jej celem jest zwiększenie dostępności do testów na koronawirusa dla mieszkańców miasta. - Takie punkty powstały już w innych dużych ośrodkach i chcieliśmy, aby podobny jak najszybciej powstał we Wrocławiu. Kolejnym pomysłem, który rozwijamy, jest inicjatywa "Lekarze – lekarzom". Chodzi o zapewnienie możliwości nieodpłatnego wykonania testu pracownikom sektora medycznego, będących na pierwszej linii frontu. Z własnych środków ufundowaliśmy kilkadziesiąt testów, które będą wykonane chętnym medykom, ale to kropla w morzu potrzeb, dlatego liczymy, że zgłoszą się do nas prywatni sponsorzy z naszego regionu, którzy zechcą ufundować testy dla pracowników branży medycznej - dodaje dr Mateusz Tylko.

Badania komercyjne wykonywane są bez rejestracji, wystarczy podjechać do punktu i na miejscu dopełnić formalności bez wysiadania z auta. Wymazy będą pobierane także tym, którzy zgłoszą się do punktu pieszo lub na rowerze. Przepustowość laboratorium to około 100 testów na dobę i tyle osób będzie badanych każdego dnia. Ci, którzy zgłoszą się po wyczerpaniu tego limitu, będą zapisywani na kolejny dzień i przyjmowani jako pierwsi. Badanie można opłacić na miejscu bezdotykowo kartą lub odliczoną gotówką. Cena badania komercyjnego to 550 zł.

- Działalność punktu ma charakter non-profit - podkreśla Marcin Halbersztadt z przychodni Medfemina. - Jeżeli wygenerujemy jakikolwiek dochód z tytułu badań komercyjnych, to zarobione w ten sposób pieniądze w całości trafią na cel walki z koronawirusem lub wsparcie medyczne osób w potrzebie - deklaruje.

Akcja odbywa się z inicjatywy wrocławskich ośrodków medycznych: przychodni Ginemedica, Mama i ja, Medfemina, Na Grobli, Sonokard, Sonomed TK i MR , Fundacji Soma-Forma oraz agencji Kreatis.

Organizatorzy starają się o wsparcie Dolnośląskiej Izby Lekarskiej. - Bardzo cieszą nas takie oddolne inicjatywy, szczególnie prowadzone przez placówki zatrudniające lekarzy będących członkami naszej Izby - mówi prezes Izby dr n. med. Paweł Wróblewski. - W obecnej sytuacji przydaje się każde wsparcie, każda para rąk na pokładzie to duża pomoc w tym, abyśmy jak najszybciej wrócili do normalności. Będę rozmawiał z kolegami z Izby w sprawie wsparcia dla tego projektu - dodaje.

Testy na obecność koronawirusa. Mobilny punkt pobrań we Wrocławiu   Punkt pobrań. Materiały prasowe