Piegrzymka sztafetowa, czyli jaka?

Karol Białkowski Karol Białkowski

publikacja 12.06.2020 10:23

Po ogłoszeniu w tym tygodniu decyzji abp. Józefa Kupnego, że 40. Piesza Pielgrzymka Wrocławska na Jasną Górę wyruszy w formie sztafety, pojawiło się mnóstwo pytań co to w rzeczywistości oznacza.

Na wstępie należy zaznaczyć, że ostateczne decyzje dotyczące niektórych kwestii organizacyjnych zapadną w najbliższych dniach, podczas spotkania przewodników grup.

- Musimy zdawać sobie sprawę, że niestety nie wszyscy, którzy chcieliby pójść w pielgrzymce na Jasną Górę, będą mieli taką możliwość. Na trasę wyruszy reprezentacja - mówi ks. Tomasz Płukarski, zastępca głównego przewodnika PPW.

Kapłan podkreśla, że kolumna pielgrzymkowa będzie stosunkowo skromna. Oprócz służb porządkowych będzie ją stanowić pięćdziesięcioosobowa grupa. - Oczywiście można dyskutować, czy uczestników nie mogłoby być więcej. Zdecydowaliśmy jednak, że w tej niepewnej sytuacji, w której się znajdujemy w naszym kraju, nie chcemy wzbudzać niepotrzebnych obaw w miejscowościach, przez które będziemy przechodzić - wyjaśnia.

I tu dochodzimy do sedna. Na czym będzie polegała zapowiadana sztafeta? - Każdego dnia w trasę wyruszy inna pięćdziesiątka pątników z różnych grup pielgrzymkowych. Harmonogram jeszcze tworzymy i wkrótce podamy konkretne informacje. W każdym razie za "wyznaczenie" konkretnych osób, które będą stanowić reprezentację PPW, będą odpowiedzialni księża przewodnicy - dodaje ks. Płukarski.

Takie rozwiązanie pozwoli zrezygnować z organizowania noclegów, bo po każdym etapie pątnicy będą wracać do domu. - Bardzo istotne jest, byśmy zachowali dyscyplinę. Jako wspólnota pielgrzymkowa chcemy dać dobry przykład. W mijanych przez nas miejscowościach zapewne będą ludzie, którzy odczuwają strach przed tym, że być może niesiemy z Wrocławia koronawirusa. Nie możemy do tego dopuścić - wyjaśnia zastępca głównego przewodnika.

Są też inne ważne zasady wynikające z instrukcji wydanych przez Głównego Inspektora Sanitarnego. W pielgrzymce nie mogą wziąć udziału dzieci i seniorzy. Uczestnicy muszą mieścić się między 18 a 65 rokiem życia. Ponad to muszą przestrzegać przyjętych zasad bezpieczeństwa sanitarnego (maseczki, dystans społeczny).

Rotacja pielgrzymów na trasie prawdopodobnie będzie zorganizowana. Nową grupę na miejsce startu etapu dziennego będzie dowoził pielgrzymkowy autobus. Popołudniu w ten sam sposób pątnicy wrócą do Wrocławia.

Więcej o tym jak będzie wyglądała tegoroczna Piesza Pielgrzymka Wrocławska w wydaniu papierowym "Gościa Wrocławskiego" (nr 25 na 21 czerwca). Zapraszamy również na stronę www.ppw.gosc.pl, gdzie również można znaleźć wiele informacji o pielgrzymce.

Zobacz serię wideblogów z ubiegłorocznej PPW:

#NaSzlakuDoMaryi 2019
Gosc Wroclawski [video]