Bystrzyca Oławska. Bądź aniołem, choćby bez skrzydeł

Agata Combik Agata Combik

publikacja 02.08.2020 17:45

Jaś podczas katechezy narysował anioła, który zamiast skrzydeł miał ręce z rozłożonymi palcami. "Gdzie ty, Jasiu, widziałeś anioła z rękami zamiast skrzydeł?" - zdziwił się ksiądz. "A gdzie ksiądz widział anioła ze skrzydłami?" - odparł malec.

Bystrzyca Oławska. Bądź aniołem, choćby bez skrzydeł - Ludzie, którzy modlą się do Maryi, którzy odmawiają Różaniec, mają w swoim sercu zadatek anielskości - mówił ks. Eryk Dobrzański. Agata Combik /Foto Gość

Wokół nas jest mnóstwo ludzi, którzy czynią wiele dobra, choć nie mają skrzydeł… Bóg codziennie posyła do nas swoich aniołów – być może takich z rękami i nogami – zauważył w nawiązaniu do tej historii ks. Eryk Dobrzański, przewodnicząc sumie odpustowej w parafii NMP Królowej Aniołów w Bystrzycy Oławskiej.

– Skąd w nich taka „anielskość”?  – pytał. – Odpowiedzią jest Królowa Aniołów. Kto kocha Maryję, ma w sobie maryjną pobożność, ten potrafi być takim aniołem. Ona jest Królową aniołów, Jej oddają one pokłon – mówił, wskazując na obraz w ołtarzu głównym kościoła, z Wniebowziętą otoczoną skrzydlatymi postaciami.

– Jeśli chcę mieć anielskie serce, powinienem prosić o to Matkę Bożą. Ludzie, którzy modlą się do Maryi, którzy odmawiają Różaniec, mają w swoim sercu zadatek anielskości – zapewniał. – Kiedy czujesz, że brakuje ci motywacji do dobra, kiedy czujesz, że z tobą, z twoją rodziną lub z kimś innym dzieje się coś złego, staraj się od razu zawierzać siebie i innych Matce Bożej, prosząc o Jej cudowne wsparcie.

– Bądź aniołem dla drugiego człowieka, bo Maryja jest Królową Anielską – zachęcał. – Niech Twoje ręce będą wyciągnięte do niego, niech twoje serce będzie pełne miłości, twoje usta – słów modlitwy. Niech twoje oczy patrzą na drugiego człowieka tak, jak patrzy Bóg: z miłością, miłosierdziem, nigdy z pogardą, nienawiścią.

Ks. E. Dobrzański przypomniał historię kaplicy Matki Bożej Anielskiej odnowionej przez św. Franciszka z Asyżu i odpustu Porcjunkuli (zobacz TUTAJ); zachęcał do odkrycia parafii, jako swojej rodziny i kościoła parafialnego jako swojego domu.

Były one szczególnym miejscem dla samego ks. Eryka i dla ks. Leszka Więcka, który współkoncelebrował Mszę św. Obaj kapłani wywodzą się ze wspólnoty parafialnej w Bystrzycy Oławskiej. – Wiele razy ks. Leszek i ja przeżywaliśmy tu odpust jako mali chłopcy, zaopatrujący się na straganach w różne petardy i kapiszony, jako ministranci, lektorzy posługujący przy ołtarzu, a dziś Pan Bóg dał nam przeżywać ten odpust jako kapłani – dodał.

W uroczystości wzięła udział m.in. parafialna schola „El Camino” i Ochotnicza Straż Pożarna ze swoim sztandarem. Proboszcz ks. kan. Tadeusz Rogacki dziękował wszystkim zaangażowanym na rzecz wspólnoty. Parafialny kościół niedawno zyskał nowe meble do prezbiterium, odnowione zostało także tabernakulum. Jest to wotum wdzięczności z okazji 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II

W archidiecezji wrocławskiej istnieją również kościoły filialne poświęcone NMP Królowej Aniołów – w parafii św. Franciszka z Asyżu we Wrocławiu czy w Biskupicach Oławskich (parafia Minkowice Oławskie).