Wspomnienie Najświętszego Imienia Maryi na Ostrowie Tumskim we Wrocławiu

Agata Combik Agata Combik

publikacja 08.09.2020 20:51

Obchodzone 12 września wspomnienie - a związane z Odsieczą Wiedeńską 1683 r., gdy Jan III Sobieski odniósł zwycięstwo z imieniem Maryi na sztandarach - we Wrocławiu prowadzi do dwóch obrazów Matki Bożej Zwycięskiej. Znajdują się w katedrze i w kościele NMP na Piasku. 12 i 13 września odbędą się tam uroczyste Msze św.

Wspomnienie Najświętszego Imienia Maryi na Ostrowie Tumskim we Wrocławiu Obraz Matki Bożej Adorującej w katedrze wrocławskiej. Agata Combik /Foto Gość

W katedrze Matka Boża Zwycięska jest czczona w wizerunku Madonny Adorującej, zwanej też Matką Bożą Sobieskich. Uroczystość ku Jej czci odbędzie się w sobotę 12 września o 9.00.

Wedle przekazów obraz ten podarowany został przez papieża Klemensa XI Aleksandrowi Sobieskiemu, synowi Jana III Sobieskiego. Znalazł się potem w posiadaniu Jakuba – innego syna królewskiego. Przebywał w Oławie, w Międzylesiu, a w latach 50. ubiegłego wieku trafił do wrocławskiej katedry. Święty Jan Paweł II w 1997 r. dokonał koronacji wizerunku. Nazwał wówczas przedstawioną na nim Maryję „Mater Adorans” – Matką Adorującą.

Wspomnienie Najświętszego Imienia Maryi na Ostrowie Tumskim we Wrocławiu   Obraz Matki Bożej Mariampolskiej w kościele NMP na Piasku. Agata Combik /Foto Gość

Posiadający bogatą historię obraz NMP Zwycięskiej – zwanej Mariampolską, Hetmańską, Rycerską – znajduje się także w kościele pw. NMP na Piasku. W niedzielę 13 września odbędą się tu uroczystości odpustowe; Eucharystii o 12.00 będzie przewodniczył bp Andrzej Siemieniewski.

Wizerunek z tej świątyni wiązany jest przede wszystkim z postacią hetmana Stanisława Jana Jabłonowskiego (1634–1702), któremu towarzyszył w jego wyprawach wojennych, także podczas odsieczy wiedeńskiej w 1683 roku. Całej tej wyprawie towarzyszyła modlitwa do Maryi. Król Jan III Sobieski w drodze pod Wiedeń zatrzymał się na modlitwę w sanktuarium maryjnym w Piekarach Śląskich; potem na chorągwiach rycerskich polecił wypisać imię Maryi.

Hetman Jabłonowski po cudownym ocaleniu od najeźdźców nazwał miejscowość w swoich włościach (na terenie dzisiejszej Ukrainy) od imienia Maryi – Mariampolem. Do kościoła NMP na Piasku obraz został wprowadzony w 1965 roku. Na wrocławskie uroczystości zwykle pielgrzymują dawni i obecni mieszkańcy Mariampola i okolic.