W sanktuarium św. Franciszka z Asyżu w Jutrzynie

Łukasz Mazur, ac

publikacja 29.09.2020 14:43

Uroczystej Mszy św. odpustowej w diecezjalnym sanktuarium św. Franciszka z Asyżu w Jutrzynie przewodniczył biskup Andrzej Czaja, opolski ordynariusz.

W sanktuarium św. Franciszka z Asyżu w Jutrzynie Nabożeństwo "Transitus". Łukasz Mazur

Eucharystia została odprawiona 27 września, w trzecim dniu nowenny do św. Franciszka – kiedy wierni modlą się, aby świat nie ustawał w wielbieniu i dziękczynieniu za obecność Jezusa Chrystusa w Najświętszym Sakramencie.

Witając gości, ks. kan. Andrzej Jackiewicz, proboszcz i kustosz sanktuarium, przypomniał wiernym ich niedawną pielgrzymkę do Asyża. Dowiedzieli się tam, że na krótko przed swoją śmiercią św. Franciszek miał zwołać swoich współbraci i wypowiedzieć słowa: „Wykonałem już moje zadanie, wasze da wam Chrystus”. Zalecił pielęgnowanie miłości braterskiej, a nade wszystko posłuszeństwo Kościołowi.

Jutrzyna (Marienau) to maleńka wioska. Już joannici dostrzegli silnie rozwijający się tu kult św. Franciszka. To miejsce łączyło pielgrzymów. Przybywali tu bez względu na narodowość, język i wyznanie. Tworzyli piękną jedność – chociaż otaczający świat nakłaniał ich do podziałów i waśni. Dzisiaj na naszych oczach, jak przez stulecia, pielgrzymki zmierzają z różnych stron do parafialnego kościoła.

Do powstania w tym miejscu sanktuarium przyczyniło się również w dużej mierze duchowieństwo diecezji opolskiej. Witając bp. Andrzeja Czaję, ks. A. Jackiewicz przypomniał, że kapłani 6 sąsiednich dekanatów wystosowali wspólną prośbę o utworzenie w Jutrzynie sanktuarium; przypomniał o owocnej współpracy duszpasterskiej kapłanów obu diecezji.

Swój wkład w rozwój kultu Biedaczyny z Asyżu wkładają przedstawiciele Prowincji św. Jadwigi Zakonu Braci Mniejszych. Od lat piękną tradycją staje się tu obecność alumnów Antonianum, którzy ze swoimi przełożonymi uczestniczą w radosnym dziękczynieniu. Popołudniowe nabożeństwo Transitus  przyciąga coraz więcej pielgrzymów. Widok modlących się wspólnie ludzi w sutannach, zakonnych habitach, pielgrzymów z obu diecezji jest dowodem, że i dzisiaj św. Franciszek potrafi łączyć ludzkie serca – tak jak czynił to przez stulecia.

Bp Andrzej Czaja przypomniał postać patrona sanktuarium; mówił o wartości życia rodzinnego i budowaniu w rodzinach jedności.

W Jutrzynie odbyło się również tradycyjne nabożeństwo „Transitus”, upamiętniające śmierć św. Franciszka.