XXIV Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Biblijnej. Jak się nazywały córki Selofchada? Kim był Sostenes?

Agata Combik Agata Combik

publikacja 02.10.2020 15:05

Zakończył się diecezjalny etap XXIV Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej organizowanego przez Katolickie Stowarzyszenie "Civitas Christiana" dla uczniów szkół ponadpodstawowych. W tym roku młodzież zgłębiała Księgę Liczb i 1 List do Koryntian.

XXIV Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Biblijnej. Jak się nazywały córki Selofchada? Kim był Sostenes? Urszulańska ekipa uczestników diecezjalnego etapu (od lewej Julia Brytan, Krzysztof Niemczyk - laureat i Aleksander Kaźmierczak) z Esterą Ryczek z "Civitas Christiana" we Wrocławiu. Agata Combik /Foto Gość

Z powodu epidemii, etap szkolny i pisemna część diecezjalnego odbywały się online (dzięki specjalnie stworzonej platformie). Uczestnicy spotkali się tylko podczas części ustnej etapu diecezjalnego (we Wrocławiu w Liceum Sióstr Urszulanek), a finaliści spotkają się jeszcze na części ustnej centralnego etapu w Niepokalanowie.

Jak nazywała się czynność rytualna poprzedzająca złożenie ofiary – opisana w Lb 5,25), a jak miały na imię córki Selofchada upominające się o swoją część dziedzictwa, która przypadałaby ich ojcu? Dlaczego według św. Pawła mężczyzna nie powinien nakrywać głowy? Jakimi imionami był określany teść Mojżesza? Czego dotyczył bunt Koracha, a kim był Sostenes? – to tylko część pytań z którymi mierzyli się młodzi miłośnicy Biblii w murach urszulańskiego liceum.

– Uczestnik, który otrzymał najwięcej punktów po części pisemnej, losował zestaw pytań dla wszystkich, po czym każdy po kolei na nie odpowiadał. Przewodniczącym naszej komisji konkursowej był ks. prof. Rajmund Pietkiewicz – wyjaśnia zasady dzisiejszych eliminacji Estera Ryczek z wrocławskiego oddziału „Civitas Christiana”.

Jak dodaje, udział w konkursie rzutuje czasem na dalsze losy uczniów.

– W gronie laureatów rodziły się powołania kapłańskie; niektóre znajomości zawiązane przy okazji etapu centralnego w Niepokalanowie owocowały związkami małżeńskimi, mamy też w tym środowisku pary narzeczeńskie – mówi. – Młodzi wracają do tego miejsca, wspominają… Wśród byłych uczestników mamy też np. studenta KUL-u. Finaliści to osoby, dla których spotkanie z Biblią jest rzeczywiście bardzo ważne.

Pierwsze miejsce w etapie diecezjalnym zajęła Paulina Sławińska z I LO w Miliczu, drugie – Krzysztof Niemczyk z Liceum Sióstr Urszulanek we Wrocławiu, trzecie – Anna Krzyżak z Zespołu Szkół Salezjańskich we Wrocławiu. Wyróżnienia otrzymali: Aleksander Kaźmierczak z Liceum Sióstr Urszulanek we Wrocławiu, Kamila Boczar z I LO w Miliczu, Julia Brytan z Liceum Sióstr Urszulanek i Marcel Kiszka z XII LO we Wrocławiu.