Kościół pw. NMP Bolesnej we Wrocławiu-Strachocinie. Trwają ostatnie prace

Agata Combik Agata Combik

publikacja 07.10.2020 15:06

Charakterystyczna świątynia z widocznymi z dala tablicami Dekalogu, budowana od 2013 r. przy zbiegu ul. Strachocińskiej i Tatarakowej we Wrocławiu, wkrótce będzie gotowa.

Kościół pw. NMP Bolesnej we Wrocławiu-Strachocinie. Trwają ostatnie prace Widok od strony ul. Strachocińskiej. Agata Combik /Foto Gość

Zobacz zdjęcia:

Obecnie we wnętrzu kładziona jest marmurowa posadzka. - Tuż po jej położeniu zostaną wykonane ołtarz i ambona; jest już przygotowywane tabernakulum. Nad nim będzie umieszczony krzyż z Panem Jezusem. Po obu stronach znajdą się drewniane płaskorzeźby - Matki Bożej oraz ucznia św. Jana - mówi proboszcz ks. Wojciech Jaśkiewicz. Dodaje, że wszędzie w kościele będzie widoczny motyw krzyża greckiego (w ołtarzu, tabernakulum, w szybach okiennych). Cała świątynia wzniesiona jest na takim planie.

Tak było 4 lata temu:

MVI 0861
Gosc Wroclawski [video]

Mieszkańcy parafii pw. NMP Bolesnej (oraz wiele osób z okolicznych miejscowości uczestniczących tu w Mszach św. i różnych spotkaniach modlitewnych) korzystają od lat z kaplicy przy ul. Tatarakowej. Jej budowa została zapoczątkowana w latach 80. przez śp. ks. Edwarda Zborowskiego, ówczesnego proboszcza pobliskiej parafii pw. św. Jacka na Swojczycach.

Parafia pw. NMP Bolesnej została erygowana w 1998 roku. Wobec wzrastającej liczby mieszkańców nowych osiedli kaplica szybko stała się niewystarczająca, zapadła więc decyzja o budowie kościoła. Projekt przygotowała pracownia Karola Pietruchy i Krzysztofa Mroziuka.

We wnętrzu będzie docelowo ok. 400 miejsc siedzących. Nowy kościół jest połączony specjalnym łącznikiem z kaplicą, która będzie pełniła funkcję centrum duszpasterskiego, miejsca spotkań różnych wspólnot. - To połączenie ma swoją symbolikę. Wyraża prawdę, że modlitwy nie można oddzielać od spotkania we wspólnocie. To jest dom Kościoła - mówi ks. Wojciech.

Parafianie czekają niecierpliwie. Mają nadzieję, że wkrótce będą mogli modlić się w przestronnym wnętrzu nowej świątyni.