Biblioteka Archidiecezjalna otwarta

Karol Białkowski Karol Białkowski

|

GOSC.PL

publikacja 13.10.2020 14:18

Uroczystość otwarcia i poświęcenia Biblioteki Archidiecezjalnej w nowym budynku przy pl. Katedralnym miała skromniejszy niż planowano charakter. Po ośmiu latach budowy, gmach otwarto i można już korzystać ze znajdujących się tu zbiorów.

Biblioteka Archidiecezjalna otwarta Dzisiejszą uroczystość upamiętnia tablica odsłonięta i poświęcona przez abp. Józefa Kupnego. Karol Białkowski /Foto Gość

Uroczystego otwarcia i poświęcenia obiektu dokonał abp Józef Kupny. - Cieszę się z tego, że mogę dziś poświęcić ten gmach. To bardzo ważny moment w życiu archidiecezji, ale także w życiu Wrocławia. Teraz będą odpowiednie warunki, by prowadzić badania naukowe - mówił podczas przemówienia dziękując obecnym za obecność na uroczystości, a także wszystkim, którzy budowali tę bibliotekę.

Metropolita wrocławski przyznał, że zastanawiał się nad terminem otwarcia nowej biblioteki. - Może nie jest to najszczęśliwszy czas, ale chcieliśmy się już podzielić tą radością z tego, że ta biblioteka rozpoczyna swoją działalność, i że będzie dostęp do tych naszych zbiorów. Otwieramy się też na współpracę - dodał.

Wkrótce otwarcie Biblioteki Archidiecezjalnej
Gosc Wroclawski [video]

Nowa biblioteka składa się z trzech dotychczasowych placówek - Biblioteki Kapitulnej, której najcenniejszym eksponatem jest Księga Henrykowska, Biblioteki Papieskiego Wydziału Teologicznego oraz Archiwum Archidiecezji Wrocławskiej. Wmurowanie kamienia węgielnego nastąpiło w czerwcu 2012 r., a prace ruszyły w listopadzie 2013 na podstawie projektu przygotowanego przez architekta, Jerzego Gomółkę. Nawiązująca do baroku bryła budynku została odtworzona na podstawie istniejącego tu przed II wojną światową alumnatu.

Zobacz zdjęcia z uroczystości.

- W nowej bibliotece jest siedem kondygnacji - jedna podziemna i sześć naziemnych o łącznej powierzchni prawie 4,5 tys. metrów kwadratowych. Są tu 4 czytelnie z księgozbiorem otwartym ,6 magazynów, w których znajdują się najcenniejsze zabytki piśmiennictwa, pomieszczenia administracji, sala konferencyjna, księgarnio-kawiarnia, węzły sanitarne i pomieszczenia techniczne. W dolnej części zachowane zostały barokowe piwnice z kolebkowymi sklepieniami - mówi ks. dr Adam Dereń, dyrektor Biblioteki.

Zobacz zdjęcia z budowy z naszego archiwum.

Dodaje też, że w całym obiekcie znajduje się 16 tys. metrów bieżących półek, na których można przechowywać 450 tys. woluminów, w tym 1,3 inkunabułów i ponad 55 tys. starodruków.

Całkowity koszt wykonanych prac to ok. 21 mln zł. Pochodzą one ze środków archidiecezji wrocławskiej, dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Fundacji "Dla Ostrowa Tumskiego, odpowiedzialnej za budowę biblioteki.

Do nowego obiektu zostały przeniesione zbiory trzech bibliotek: