Szpital tymczasowy przy ul. Rakietowej szybko rośnie

Karol Białkowski Karol Białkowski

publikacja 12.11.2020 12:54

Trwają intensywne prace przy budowie tymczasowego szpitala dla pacjentów chorych na COVID-19. Pierwsza z kilku hal zaadaptowanych na salę z łóżkami dla pacjentów ma być gotowa już ok. 25 listopada. Być może wówczas trafią tu również pierwsi pacjenci.

Szpital tymczasowy przy ul. Rakietowej szybko rośnie Jedna z hal, które wkrótce wypełnią łóżka pacjentów. Łącznie ma być ich 400, ale jak zapowiada Maciej Bluj, margines zakłada możliwość zwiększenia stanu o nawet 10 procent. Karol Białkowski /Foto Gość

Maciej Bluj, pełnomocnik wojewody dolnośląskiego ds. budowy szpitala tymczasowego, podkreśla, że prace konstrukcyjne idą pełną parą, a już za chwilę rozpocznie się bezpośrednie dostosowywanie obiektu do warunków szpitalnych. - Od jutra (piątku, 13 listopada - przyp. red.) rozpocznie się montowanie instalacji do gazów medycznych, co jest kluczowym elementem pozwalającym leczyć pacjentów covidowych - zaznacza.

Szpital powstaje w Centrum Konferencyjnym Hotelu "Terminal" przy ul. Rakietowej 33 na Muchoborze Wielkim we Wrocławiu.

M. Bluj podkreśla, że projekt jest realizowany etapowo. Pierwsza z hal będzie zatem gotowa jeszcze w listopadzie. - Całą inwestycję planujemy zakończyć do końca listopada, ale podłączenie sprzętów, szkolenia personelu i dostawa sprzętów medycznych może jeszcze potrwać. Nie wszystko mamy zapewnione z zasobów Agencji Rezerw Materiałowych. Część będziemy musieli dokupić. Ten proces już trwa, ale nie jesteśmy jedynym szpitalem, który ma teraz potrzebę zakupów - wyjaśnia. Zaznacza, że w pierwszej z hal będzie mogło być hospitalizowanych do 100 pacjentów. - Byłoby idealnie, gdyby mogli zostać przyjęci już 25 listopada - zaznacza, ale jednocześnie zastrzega, że co do tego nie ma pewności i zależy od wielu czynników.

Drugim etapem będzie wykończenie i oddanie ogromnej hali o powierzchni 3 tys. metrów kwadratowych oraz całego zaplecza - budowy bardzo dużej apteki o powierzchni 600 metrów kwadratowych, magazynów na leki. Bardzo ważna jest budowa śluz, które oddzielą strefę skażoną od czystej tak, by zapewnić bezpieczeństwo personelowi, który będzie obsługiwał pacjentów. - Kolejny etap to są dwie duże hale - posadzka jest gotowa, trwa budowanie konstrukcji. Jedna z nich to hala, która będzie Oddziałem Intensywnej Opieki Medycznej, w której będą pacjenci podłączeni do respiratorów i druga dla pacjentów wymagających większego nadzoru - wymienia.

W istniejącej części biurowej będzie zorganizowane całe zaplecze monitoringu pacjentów, a także część socjalna dla pracowników, by mogli w niej wypocząć. - Hotel jest do dyspozycji tych pracowników, którzy przyjadą tutaj spoza Wrocławia i nie mają innego miejsca zakwaterowania.

Do szpitala tymczasowego będą przewożeni pacjenci z różnych szpitali na Dolnym Śląsku, którzy będą wymagali tlenoterapii. Na miejscu nie będzie diagnostyki. 

Czytaj także: