Modlitwa, mezuza, koncert, konkurs. Wrocławskie obchody Dnia Judaizmu w Kościele katolickim

Agata Combik Agata Combik

publikacja 11.01.2021 18:29

Dzień Judaizmu jest obchodzony 17 stycznia. Ze względu na epidemię we wrocławskim spotkaniu można będzie uczestniczyć online. W programie tym razem między innymi warsztaty poświęcone mezuzie w tradycji żydowskiej, a także koncert. Organizatorzy przewidzieli również konkurs.

Modlitwa, mezuza, koncert, konkurs. Wrocławskie obchody Dnia Judaizmu w Kościele katolickim Obchody Dnia Judaizmu w Kościele katolickim mają we Wrocławiu długą tradycję. Maciej Rajfur /Foto Gość

Transmisja będzie dostępna poprzez kanał YouTube Wrocławski Dzień Judaizmu. Link do transmisji TUTAJ

XXIV Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce obchodzony jest pod hasłem: „Patrz! Kładę dziś przed tobą życie i szczęście, śmierć i nieszczęście” (Pwt 30,15). We Wrocławiu odbędzie się po raz dziewiętnasty, tym razem z możliwością uczestnictwa jedynie online.

– Centrum stanowi wspólna modlitwa, liturgia słowa, w której weźmie udział także bp Andrzej Siemieniewski – mówi Łukasz Ligorowski, współorganizator spotkania. – Będzie odczytany po polsku i po hebrajsku fragment Biblii, a następnie będzie można wysłuchać komentarza – katolickiego i żydowskiego, odmówiona zostanie modlitwa zaproponowana przez św. Jana Pawła II. Nasze obchody Dnia Judaizmu mają co roku podobny kształt, ale zawsze staramy się wprowadzać w nie coś nowego. W ubiegłych latach mieliśmy np. warsztaty pieczenia chałki, tym razem organizujemy warsztaty dotyczące mezuzy. Nowością jest także koncert kantora z Gminy Wyznaniowej Żydowskiej.

Program:

12.00–13.30 – Dziedzictwo żydowskie na Dolnym Śląsku: promocja „Przewodnika po żydowskim Dolnym Śląsku. Region wałbrzyski” autorstwa Tamary Włodarczyk i Ignacego Einhorna, z udziałem autorki oraz przewodnika Andrzeja Przytuleckiego.

Promocji towarzyszy konkurs: Zadaj najciekawsze pytanie o żydowskie dziedzictwo na Dolnym Śląsku i wygraj przewodnik!Pytania można kierować na adres mailowy: dzienjudaizmu@gmail.com do dnia 15 stycznia 2021 roku (piątek). Na najciekawsze pytania odpowie Tamara Włodarczyk podczas wykładu oraz wyłoni 3 laureatów, do których trafią przewodniki.

14.00–15.30 – Mezuza w tradycji żydowskiej: warsztat prowadzony przez Jerzego Kichlera, zakończony zawieszeniem mezuzy w Domu Edyty Stein (mezuza zawiera fragmenty Tory umieszczone w pojemniku, który zawieszany jest na framudze drzwi);

16:30–17.30 – Dwugłos „Patrz! Kładę dziś przed tobą życie i szczęście, śmierć i nieszczęście” Pwt 30,15: ks. prof. Mariusz Rosik, Papieski Wydział Teologiczny we Wrocławiu i Jerzy Kichler, były przewodniczący Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Polsce;

17.30–18.00 – liturgia słowa Bożego z komentarzem żydowskim i chrześcijańskim, ze śpiewem kantora Eleazara Mizrachi;

18.30–19.10 – koncert: Eleazar Mizrachi „Pieśni żydowskie”.

Dzień Judaizmu w Kościele katolickim we Wrocławiu organizuje archidiecezja wrocławska wraz z partnerami: Gminą Wyznaniową Żydowską we Wrocławiu, Centrum Historii Zajezdnia, Domem Edyty Stein oraz Papieskim Wydziałem Teologicznym. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął abp Józef Kupny, metropolita wrocławski.


Jak przypominają organizatorzy, Dzień Judaizmu w Kościele katolickim ustanowiony został przez Konferencję Episkopatu Polski w 1997 roku i obchodzony jest corocznie 17 stycznia, w wigilię Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan.


Wydarzenia towarzyszące obchodom Dnia Judaizmu w Kościele katolickim mają służyć wzajemnemu poznaniu się, zwróceniu uwagi na judaistyczne korzenie chrześcijaństwa. Przypominają o tym, co łączy chrześcijan z judaizmem: wiara w jednego Boga, Dekalog jako fundament praw moralnych, wierność tradycji religijnej.

www.dzienjudaizmu.pl