Droga Krzyżowa w duchu Camino w Trzebnicy

oprac. ac

publikacja 28.02.2021 01:53

Nabożeństwo odbędzie się 2 marca o 11.30 w Lesie Bukowym w Trzebnicy. Ze względów organizacyjnych należy zgłosić wcześniej swój udział.

Droga Krzyżowa w duchu Camino w Trzebnicy Stacje drogi krzyżowej w Lesie Bukowym w Trzebnicy. Agata Combik /Foto Gość

Do udziału w modlitwie zaprasza ks. Tomasz Gospodaryk, kapelan Dróg św. Jakuba archidiecezji wrocławskiej.

Las Bukowy, na którego terenie znajduje się plenerowa kalwaria, jest jednym z najpiękniejszych miejsc Trzebnicy. Jak pisze ks. Aleksander Radecki w "Przewodniku po kalwariach metropolii wrocławskiej", budowę kaplic drogi krzyżowej na wzgórzach Lasu Bukowego zainicjowała ksieni opactwa cysterek Zofia Korczyńska w 1734 roku. Kaplice, wysokie na ok. 3,5 m, zawierają obrazy malowane na blasze. W pobliżu znajdują się także kapliczki ze scenami Ogrójca i Naigrywania.

W Lesie Bukowym wznosi się również niewielki kościół pw. Czternastu Świętych Wspomożycieli. W pobliskiej pustelni zamieszkiwali przez lata pustelnicy. Ostatni z nich - brat Feliks (Jan Pliszka) - zmarł w 1946 roku. Co prawda, pustelnia spłonęła w 1967 r., lecz 6 lat później odbudował ją ks. Wawrzyniec Bochenek SDS.


Do Trzebnicy należy dotrzeć we własnym zakresie (np. pociągiem - wyjazd z Wrocławia KD 9.49, przyjazd do Trzebnicy o 10.33). Z dworca do lasu można dojść pieszo ok. 20 min. (w razie potrzeby istnieje możliwość transportu). Z dworca należy przejść ul. Kolejową w stronę ul. Wrocławskiej, na rondzie skręcić w ul. 1 Maja, a po wejściu na ul. Leśną dotrzeć do parkingu przed wejściem do Lasu Bukowego. Uczestnicy Drogi Krzyżowej spotkają się na parkingu ok. 11.00. Powrót z Trzebnicy do Wrocławia koleją możliwy np. o 13.37 lub 14.37.

Zgłoszenia: tgospodaryk@wp.pl.