Co z tegorocznymi Pierwszymi Komuniami Świętymi?

oprac. kb

|

GOSC.PL

publikacja 16.03.2021 10:40

Abp Józef Kupny wydał dekret, w którym zaznacza, że decyzję o organizacji uroczystości w parafiach należy podejmować w zależności od rozwoju sytuacji pandemicznej, biorąc pod uwagę kilka okoliczności i zdanie rodziców.

Co z tegorocznymi Pierwszymi Komuniami Świętymi? W oczekiwaniu na powrót do normalności, trzeba zrobić wszystko, by umożliwić dzieciom przyjmowanie Komunii Świętej. Wszystko musi się jednak odbywać z poszanowaniem zasad bezpieczeństwa. Fot. Roman Koszowski/Foto Gość

Arcybiskup zaznacza w pierwszym punkcie, że decyzje o wspólnej uroczystości należy dostosować do trybu pracy szkół - jeśli nie będzie odbywała się w nich nauka, to należy odwołać uroczystości, a jeśli będą funkcjonować, to decyzję podjąć mają rodzice w porozumieniu z księdzem proboszczem.

Również decyzji proboszczów metropolita wrocławski pozostawia pozostałe kwestie związane z komuniami. "Proszę zatem, aby w porozumieniu z rodzicami oraz przestrzegając wszystkich rozporządzeń władz kościelnych i państwowych ustalać na szczeblu parafialnym najbardziej odpowiednie rozwiązania, które będzie można modyfikować wraz ze zmianami okoliczności wynikają­cych z sytuacji epidemicznej. Z pewnością w tej kwestii będzie pomocne doświadczenie z ubiegłego roku" - czytamy.

Abp Józef Kupny przedstawia w dekrecie również propozycje do rozważenia jak tegoroczne uroczystości pierwszokomunijne zorganizować w przypadku gdy przygotowują się do nich mniejsze parafialne grupy oraz większe. Zaznacza również, że jest możliwość zorganizowania uroczystości dla pojedynczych dzieci.

Na kolejnej stronie przeczytasz cały dekret abp. Józefa Kupnego.

Dekret dotyczący uroczystości Pierwszej Komunii Świętej w Roku Pańskim 2021

W oparciu o doświadczenia ubiegłego roku oraz w związku z coraz liczniejszymi zapytania­mi duszpasterzy oraz zainteresowanych rodziców dotyczącymi tegorocznych uroczystości Pierwszej Komunii Świętej w parafiach Archidiecezji Wrocławskiej, jako Arcybiskup Metropolita Wrocławski postanawiam, że:

  1. Decyzje o wspólnej uroczystości należy dostosować do trybu pracy szkół:

§1 - jeśli nauka w szkołach dla dzieci zostanie zawieszona, należy odwołać wszystkie uroczystości Pierwszej Komunii Świętej;

§2 - jeśli nauka dla dzieci będzie odbywała się w szkołach, wtedy decyzję o przyjęciu Pierwszej Komunii Świętej należy pozostawić rodzicom w porozumieniu z księdzem proboszczem;

§3 - każdy przypadek należy rozpatrzyć indywidualnie, nie może decydować głosowanie lub wola większości.

  1. Pozostałe kwestie pozostawiam roztropnej ocenie proboszczów parafii. Jest to spowodo­wane faktem, iż w tym momencie trudno jest przewidzieć jak będzie przebiegać rozwój III fali epidemii oraz jakie będą podejmowane decyzje przez władze państwowe.
  2. Proszę zatem, aby w porozumieniu z rodzicami oraz przestrzegając wszystkich rozporządzeń władz kościelnych i państwowych ustalać na szczeblu parafialnym najbardziej odpowiednie rozwiązania, które będzie można modyfikować wraz ze zmianami okoliczności wynikają­cych z sytuacji epidemicznej. Z pewnością w tej kwestii będzie pomocne doświadczenie z ubiegłego roku.
  3. W momencie planowania uroczystości Pierwszej Komunii Świętej do rozważenia księży proboszczów przedstawiam następujące możliwości:

§1 - w parafiach, gdzie jest mała liczba dzieci do Pierwszej Komunii Świętej może ona odbyć się w wyznaczonych terminach przy zachowaniu limitu dotyczącego zgromadzeń (pozwalając na późniejsze przystąpienie do tego sakramentu, tym którzy bardzo obawiają się zarażenia);

§2 - w parafiach, gdzie jest większa liczba dzieci należy rozważyć możliwość udzielenia Pierwszej Komunii Świętej w mniejszych grupach lub nawet pojedynczo (także w dni powszednie Okresu Wielkanocnego) lub podjąć decyzję o przeniesieniu uroczystości na inny termin po osłabnięciu III fali epidemii (dając jednak możliwość tym, którzy chcieliby przystąpić do Pierwszej Komunii Świętej już w Okresie Wielkanocnym);

§3 - dopuszczalne są również inne roztropne i zgodne z prawem kanonicznym oraz prawem państwowym rozwiązania, które będą bardziej odpowiednie dla potrzeb duszpasterskich konkretnej parafii, szczególnie te wypracowane i już sprawdzone w ubiegłym roku.