Abp Kupny apeluje o odpowiedzialność i rozsądek

oprac. kb

publikacja 26.03.2021 13:01

Mając na uwadze troskę o zdrowie i życie wszystkich wiernych archidiecezji wrocławskiej, zwracam się z prośbą do duchowieństwa i wiernych o odpowiedzialne stosowanie się do zaleceń władz państwowych dotyczących panującej epidemii. Dotyczy to również troski o liczbę wiernych na zgromadzeniach religijnych w naszych świątyniach - czytamy w wydanym dziś przez abp Józefa Kupnego komunikacie.

Abp Kupny apeluje o odpowiedzialność i rozsądek Arcybiskup wierzy, że rozsądne decyzje pomogą nam przetrwać to trudne doświadczenie, które stało się naszym udziałem. Henryk Przondziono /Foto Gość

Na wstępie arcybiskup pisze, że w związku z najważniejszymi Świętami Zmartwychwstania Pańskiego "kościoły i kaplice powinny pozostawać otwarte dla wiernych, aby mogli uczestniczyć w liturgii lub przyjść na indywidualną modlitwę. Warto stworzyć okazję tym, którzy uczestniczą w duchowy sposób w liturgii, do przyjęcia w wyznaczonym czasie Komunii św. wielkanocnej i otrzymać owoce Najświętszego Sakramentu".

Pasterz archidiecezji wrocławskiej zwraca się jednak do wszystkich o odpowiedzialne stosowanie się do zaleceń władz państwowych dotyczących epidemii, również w kwestii liczby wiernych na zgromadzeniach religijnych w świątyniach. Daje też konkretne wskazówki dla wiernych i duszpasterzy. "(...) osoby młodsze, które nie muszą siedzieć, niech ustępują miejsca starszym, a same zajmą miejsca stojące w odpowiednim dystansie do innych. Jeśli w kościele jest już zgromadzona duża liczba osób, to warto przygotować dla wiernych możliwość uczestniczenia w Eucharystii, sprawowanej w tym kościele, na otwartej przestrzeni wokół kościoła przez odpowiednie nagłośnienie i możliwość przystąpienia do Komunii św. Warto rozważyć wprowadzenie - jeśli to możliwe - dodatkowych Mszy św. w dni nakazane tego szczególnego czasu. Taka troska jest wyrazem miłości bliźniego ze względu na wzajemną wrażliwość dotyczącą zdrowia i poszanowania życia. Wyrażam swoją nadzieję, że proboszczowie i administratorzy parafii, świadomi swojej odpowiedzialności, znajdą optymalne rozwiązania zgodne z prawem kanonicznym oraz postanowieniami władz państwowych." - czytamy.

Abp J. Kupny udziela też wszystkim kapłanom pracującym w duszpasterstwie możliwość sprawowania czterech Mszy św. (w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego oraz w II Niedzielę Wielkanocną czyli Miłosierdzia Bożego) z zachowaniem innych przepisów prawa kanonicznego dotyczących tej kwestii.

Na zakończenie pasterz tłumaczy, że wydawane w ostatnich dniach dekrety nie mają na celu szczegółowego opisania wszystkich aspektów przeżywania Triduum Paschalnego i Świąt Wielkiej Nocy, ale mają zwrócić uwagę, że czas, w którym się znaleźliśmy jest czasem wyjątkowym i wyjątkowe muszą być kroki, jakie podejmujemy, by zapewnić bezpieczeństwo wszystkim, którzy pragną się modlić w kościołach.

Czas epidemii określa jako niezwyczajny, w którym duszpasterstwo nie może być zorganizowane tak jak w latach, gdy nie było zagrożenia dla zdrowia i życia ludzkiego. Prosi tez o wiernych i duszpasterzy o rozsądne decyzje przy planowaniu i celebrowaniu Triduum Paschalnego i Świąt Wielkiej Nocy.

Komunikat w całości znajdziesz na kolejnej stronie.

DO DUCHOWIEŃSTWA I WIERNYCH ARCHIDIECEZJI WROCŁAWSKIEJ W SPRAWIE PRZESTRZEGANIA ZALECEŃ WŁADZ PAŃSTWOWYCH ODNOŚNIE ZGROMADZEŃ RELIGIJNYCH

W związku ze zbliżającymi się najważniejszymi Świętami Zmartwychwstania Pańskiego, w czasie pandemii kiedy szczególnie potrzebujemy tej nadziei płynącej od Chrystusa Zmartwychwstałego, który zwyciężył śmierć, kościoły i kaplice powinny pozostawać otwarte dla wiernych, aby mogli uczestniczyć w liturgii lub przyjść na indywidualną modlitwę. Warto jest stworzyć okazję, tym którzy uczestniczą w duchowy sposób w liturgii, do przyjęcia w wyznaczonym czasie Komunii św. wielkanocnej i otrzymać owoce tego Najświętszego Sakramentu.

Mając na uwadze troskę o zdrowie i życie wszystkich wiernych Archidiecezji Wrocławskiej, zwracam się z prośbą do duchowieństwa i wiernych o odpowiedzialne stosowanie się do zaleceń władz państwowych dotyczących panującej epidemii. Dotyczy to również troski o liczbę wiernych na zgromadzeniach religijnych w naszych świątyniach. Dlatego osoby młodsze, które nie muszą siedzieć, niech ustępują miejsca starszym, a same zajmą miejsca stojące w odpowiednim dystansie do innych. Jeśli w kościele jest już zgromadzona duża liczba osób, to warto przygotować dla wiernych możliwość uczestniczenia w Eucharystii, sprawowanej w tym kościele, na otwartej przestrzeni wokół kościoła przez odpowiednie nagłośnienie i możliwość przystąpienia do Komunii św. Warto rozważyć wprowadzenie — jeśli to możliwe — dodatkowych Mszy św. w dni nakazane tego szczególnego czasu. Taka troska jest wyrazem miłości bliźniego ze względu na wzajemną wrażliwość dotyczącą zdrowia i poszanowania życia. Wyrażam swoją nadzieję, że proboszczowie i administratorzy parafii, świadomi swojej odpowiedzialności, znajdą optymalne rozwiązania zgodne z prawem kanonicznym oraz postanowieniami władz państwowych.

Dlatego, posiadając uprawnienia otrzymane od Stolicy Apostolskiej, udzielam wszystkim kapłanom pracującym w duszpasterstwie możliwość sprawowania czterech Mszy św. (w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego oraz w II Niedzielę Wielkanocną czyli Miłosierdzia Bożego) z zachowaniem innych przepisów prawa kanonicznego dotyczących tej kwestii. 

Pragnę dodać, że komunikaty i dekrety wydawane w ostatnich dniach, a dotyczące życia religijnego, nie mają na celu szczegółowego opisania wszystkich aspektów przeżywania Triduum Paschalnego i Świąt Wielkiej Nocy. One mają zwrócić naszą uwagę, że czas, w którym się znaleźliśmy jest czasem wyjątkowym i wyjątkowe muszą być kroki, jakie podejmujemy, by zapewnić bezpieczeństwo wszystkim, którzy pragną się modlić w naszych kościołach. Czas epidemii nie jest czasem zwyczajnym i nie możemy dziś organizować duszpasterstwa tak, jak realizowaliśmy to w latach, kiedy nie groziło nam żadne niebezpieczeństwo. Dlatego apelując o zachowanie wskazań wydawanych przez służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo i zdrowie Polaków oraz o godne i piękne przygotowanie i przeżywanie liturgii, proszę jednocześnie zarówno księży, jak i wiernych świeckich o rozsądne decyzje, które pomogą nam wszystkim przejść przez to trudne wydarzenie epidemii.

Ufam, że prośba oraz wskazania i możliwości przedstawione w tym komunikacie zostaną przez wszystkich przyjęte ze zrozumieniem oraz zostaną wprowadzone w parafiach Archidiecezji Wrocławskiej. Na czas Świąt ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO udzielam pasterskiego błogosławieństwa. 

+ Józef Kupny Arcybiskup Metropolita Wrocławski