We Wrocławiu troje protestantów w Niedzielę Palmową przeszło na katolicyzm

Maciej Rajfur Maciej Rajfur

publikacja 29.03.2021 16:28

W kościele pw. św. Karola Boromeusza we Wrocławiu troje chrześcijan dokonało konwersji, przechodząc z kościołów protestanckich do Kościoła rzymskokatolickiego.

We Wrocławiu troje protestantów w Niedzielę Palmową przeszło na katolicyzm Jan, składając rękę na Ewangelii, wypowiada słowa Credo. Archiwum Pastoral Centre

W dobie zwiększania się liczby apostazji, warto pokazywać też coś zupełnie odwrotnego. Kościół katolicki poszerza swoje szeregi.

Ta wyjątkowa i nieczęsta uroczystość konwersji, czyli zmiany wyznania, odbyła się we franciszkańskim kościele przy ul. Kruczej we Wrocławiu. Tam miała miejsce konwersja w obrębie religii chrześcijańskiej - trzy osoby zostały przyjęte do Kościoła katolickiego.

- To Jan oraz jego córka Liv z Norwegii, należący wcześniej do kościoła luterańskiego, a także Joseph z Anglii, należący wcześniej do kościoła anglikańskiego. Cała trójka uczestniczyła już od jakiegoś czasu w spotkaniach duszpasterstwa anglojęzycznego działającego przy naszej parafii, gdzie zachwycili się wiarą katolicką i przeszli kurs przygotowawczy do konwersji - mówi o. Marcin Buntow OFMConv, rektor Centrum Pastoralnego utworzonego dla osób anglojęzycznych z Wrocławia i Dolnego Śląska, z siedzibą przy parafii św. Karola Boromeusza we Wrocławiu.

Konwertyci przeszli również specjalne przygotowanie do przyjęcia sakramentów - Pierwszej Komunii Świętej i bierzmowania. Kurs pozwolił im na poznanie tych elementów nauczania Kościoła rzymskokatolickiego, które nie występują w nauczaniu protestanckim (np. nauki o czyśćcu, o Tradycji, kwestii kultu maryjnego, kanonu biblijnego).

- Decyzję o zmianie wyznania ułatwiły im więzy rodzinne. Swoje losy związali oni bowiem z rodzinami katolickimi. Niezbędnym warunkiem konwersji jest złożenie (dobrowolnie, świadomie i publicznie) rzymskokatolickiego wyznania wiary i wpisanie do ksiąg parafialnych. Decyzję musi podpisać dwóch świadków i kapłan - tłumaczy o. Buntow, który przewodniczył całej uroczystości.

Po dokonaniu konwersji duszpasterz zapisuje ten fakt w parafialnej księdze konwertytów i parafialnej księdze ochrzczonych.

Joseph z Anglii w Niedzielę Wielkanocną przyjmie Komunię Świętą i przystąpi do bierzmowania, natomiast kilka dni później, w sobotę przed Niedzielą Miłosierdzia Bożego, weźmie ślub z Polką Martą.