Stacja Dialog. Wielkanocna radość i pamięć o prześladowanych chrześcijanach

Agata Combik Agata Combik

publikacja 20.04.2021 20:47

Prezentacja raportu o wolności religijnej na świecie, wernisaż wystawy o tematyce wielkanocnej, a także okazja, by poznać prace dzieci syryjskich wykonanych w zniszczonym wojną kraju… Na Dworcu Głównym we Wrocławiu dziś spotkały się radość ze zmartwychwstania i pamięć o ludzkim cierpieniu.

Stacja Dialog. Wielkanocna radość i pamięć o prześladowanych chrześcijanach Ksiądz Andrzej Paś, dyrektor Biura Regionalnego PKWP, i Monika Skrobiewska, prezes Stowarzyszenia od serca "Faustynka". Agata Combik /Foto Gość

O radości i smutku, jakie znaleźć można na ekspozycji w Stacji Dialog, mówił podczas spotkania ks. Andrzej Paś, dyrektor Biura Regionalnego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Z jednej strony znajdziemy tu wielkanocną twórczość dzieci i seniorów, m.in. podopiecznych domów pomocy społecznej, z drugiej – prace dzieci z Syrii, ukazujące dramatyczną sytuację mieszkańców tego kraju.

Zobacz zdjęcia:

– Dziś o 11.00 odbyła się promocja raportu o wolności religijnej, który przygotowywany jest przez PKWP co dwa lata i obecnie dotyczy 196 krajów. Tu możemy pokazywać tradycje wielkanocne; w wielu częściach świata jest to niemożliwe – zauważył.

Z raportu wynika, że największe ograniczenia wolności religijnej mają miejsce w Azji Południowo-Wschodniej oraz w dużej części Afryki (szczególnie trudna sytuacja panuje tu w Nigerii). 67 proc. ludności świata, czyli ponad 5 mld ludzi, żyje w krajach, gdzie dochodzi do naruszenia owej wolności (chodzi o co trzeci kraj na świecie). Przyczyniają się do niej autorytarne rządy, islamski ekstremizm, religijno-etniczny nacjonalizm. Specyficzna sytuacja panuje w Chinach, gdzie ponad 600 milionów kamer rejestruje nieustannie życie ludzi – kontrolując także wszystko, co dotyczy ich światopoglądu. W 30 krajach od połowy 2018 r. dokonywano zabójstw w aktach nienawiści na tle religijnym.

Z uczestnikami spotkania połączył się ks. prof. Waldemar Cisło, dyrektor Sekcji Polskiej PKWP, zwracając uwagę m.in. na zaostrzenie owych negatywnych zjawisk w czasie pandemii – na przykład nakładanie dodatkowych, nieproporcjonalnych ograniczeń na różne grupy religijne, oskarżanie ich o roznoszenie wirusów, ograniczanie dostępu do pomocy humanitarnej. Wspomniał o książce przygotowanej przez ks. A. Pasia „Tam, gdzie Bóg płacze”.

O wystawie „Wielkanoc na Dolnym Śląsku 2021. Malowanka-pisanka” opowiedziała zebranym Monika Skrobiewska, prezes Stowarzyszenia od serca „Faustynka” z Legnicy.

– Wpłynęło ponad 250 prac plastycznych wykonanych w najróżniejszych technikach, zarówno płaskiej, jak i przestrzennej – mówiła. Zwróciła uwagę m.in. na piękne prace Wiesława Wojciechowskiego – artysty amatora. Zaprezentował on przejmujący obraz Chrystusa skazanego na śmierć, a także wizerunek kard. Stefana Wyszyńskiego. Tej ostatniej postaci, widzianej oczyma dzieci i dorosłych, będzie poświęcona jedna z kolejnych wystaw przygotowywanych przez stowarzyszenie, tym razem w Legnicy.

Wernisaż w Stacji Dialog był także okazją do ogłoszenia laureatów wielkanocnego konkursu oraz wręczenia nagród. Prace można oglądać do 20 maja.