II Parafialne czytanie dzieł św. Jana Pawła II we Wrocławiu-Pawłowicach

Agata Combik Agata Combik

publikacja 07.05.2021 20:53

Przez cały maj w parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa we Wrocławiu-Pawłowicach trwa lektura papieskich tekstów. Św. Jan Paweł II jest w tej wspólnocie czczony w szczególny sposób. Patronuje filialnemu kościołowi w Pruszowicach, który już wkrótce ma zostać poświęcony.

II Parafialne czytanie dzieł św. Jana Pawła II we Wrocławiu-Pawłowicach Witraż w Pruszowicach - filialnym kościele parafii we Wrocławiu-Pawłowicach. Agata Combik /Foto Gość

– W ubiegłym oku, gdy obchodziliśmy urodziny Jana Pawła II, zastanawiałam się, jak moglibyśmy uczcić go w naszej parafii – wspomina Elżbieta Łozińska. – Zainspirowałam się wtedy narodowym czytaniem różnych lektur – jak „Lalka”, „Przedwiośnie” – i tak zrodził się pomysł parafialnego czytania papieskich pism, które ma zresztą także swój wymiar literacki. Spuścizna Karola Wojtyły jest ogromna, obejmuje również dramaty, poezje.

I Parafialne czytanie dzieł św. Jana Pawła II odbyło się w październiku, w pobliżu kolejnej rocznicy wyboru naszego rodaka na Piotrową Stolicę. Lektura obejmowała wtedy rozmaite listy, a także fragmenty utworów „Przed sklepem jubilera”, „Tryptyk rzymski”. „Jesteśmy winni, szczególnie pokoleniu urodzonemu już w XXI wieku, przybliżanie bogactwa słowa pisanego, które zostawił nam Karol Wojtyła i później Jan Paweł II, słowa często niełatwego, ale które wybrane, podane we fragmencie i dobrze przeczytane – może być łatwiej przyjęte, zrozumiane możemy czytając modlić się tymi słowami i je rozważać” – usłyszeli wówczas parafianie.

W tym roku pani Elżbieta zaproponowała fragmenty pism nawiązujące do liturgii czy wydarzeń historycznych, przeznaczone na wszystkie 31 dni maja. Są zaczerpnięte z homilii, listów, książek czy maryjnej encykliki; jest również wiersz poświęcony św. Stanisławowi Biskupowi i Męczennikowi czy słowa mówiące o górach.

I tak, przykładowo, 1 maja zabrzmiały papieskie słowa o św. Józefie i etosie pracy, 2 maja – o narodowych barwach, potem nauczanie poświęcone Matce Bożej, św. Florianowi (zawarte w liście do parafii pod tym wezwaniem, obchodzącej swój jubileusz). Pierwszy piątek miesiąca był okazją do poznania słów z listu do jezuitów, na temat kultu Najświętszego Serca Pana Jezusa, święto Apostołów Jakuba i Filipa – fragmentów orędzia na XIV Światowy Dzień Młodzieży w 1999 r. (gdzie papież odniósł się do prośby Filipa: „Pokaż nam Ojca…”).

Na kolejne majowe dni jest przeznaczona m.in. lektura dotycząca zamachu z 13 maja 1981 r. (refleksje papieża z książki „Pamięć i tożsamość”), fragment listu do państwa Półtawskich czy encykliki poświęconej Matce Bożej.

Czytanie odbywa się na początku nabożeństwa majowego, o 17.30, trwa od 2 do 5 minut. – Budujemy żywy pomnik Jana Pawła II – zauważa E. Łozińska. – Parafianie mogli się zgłaszać do lektury pism papieskich. Odzew był bardzo duży. Prawdopodobnie każdego dnia będzie czytała inna osoba. Na piątek 28 maja, kiedy przewidziana jest lektura papieskich słów o górach, zaproszona do czytania jest młodzież.

Być może taka forma poznawania dzieł Jana Pawła II stanie się na wrocławskich Pawłowicach i w Pruszowicach tradycją. Teksty autorstwa Karola Wojtyły to niewyczerpany skarbiec, z którego czerpać można całymi latami.