Takie świadectwo dali nasi rodacy, a my jesteśmy z nich dumni

Maciej Rajfur Maciej Rajfur

publikacja 08.05.2021 22:20

Na Cmentarzu Żołnierzy Polskich we Wrocławiu uroczyście obchodzono Narodowy Dzień Zwycięstwa. 8 maja 2021 to 76. rocznica zakończenia II wojny światowej.

Takie świadectwo dali nasi rodacy, a my jesteśmy z nich dumni To święto upamiętniające zakończenie II wojny światowej. Co roku 8 maja na cmentarzu wojennym przy ul. Grabiszyńskiej przy pomniku Żołnierzy Wojska Polskiego organizowane są specjalne uroczystości. Janusz Gajdamowicz

Podczas wrocławskich obchodów przy pomniku Żołnierzy Polskich przy ul. Grabiszyńskiej wspomniano, że epopeja wojenna z lat 1939-1945 objęła 1 miliard 700 milionów mieszkańców świata, w tym 115 milionów zmobilizowanych żołnierzy.

Podczas 2078 dni życie straciło 50 milionów ludzi, a 35 milionów zostało rannych i okaleczonych. 8 maja 1945 był wobec tego czasem wielkiej radości i początku pokoju. 

- Polacy nigdy nie poddali się podczas II wojny światowej i nigdy nie zaprzestali walki. Wśród krajów koalicji antyhitlerowskiej nasz kraj poniósł największe straty - zarówno materialne, jak i osobowe. Wojenne doświadczenia stały się nieodłącznym składnikiem naszej tożsamości. W 76. rocznicę w Europie trzeba przypomnieć, zwłaszcza młodzieży, że bezpieczeństwo nigdy nie jest dane raz na zawsze. Musi się o nie starać każde pokolenie. To święty obowiązek wobec narodu i wobec ojczyzny. Wartość pokoju poznasz wówczas, jeśli doświadczyłeś wojny - przemawiał dowódca Garnizonu Wrocław. gen. bryg. Dariusz Krzywdziński.

- Oczywiście zakończenie wojny cieszyło. 6 lat upokorzeń, mordów, terroru, niewyobrażalnych strat się skończyło. Dla Polaków walka o wolność się nie zakończyła. 8 czerwca 1946 roku w Londynie odbyła się defilada zwycięzców. Niestety żołnierzy polskich na tej defiladzie zabrakło. Czy idea walki o naszą i waszą wolność jest bezsensowna? Nie. Zawsze naród polski będzie walczył o godność i wolność Polski, ale o solidaryzm międzynarodowy. Takie świadectwo daliśmy i jesteśmy z niego dumni. Osamotnieni, czasem z poczuciem żalu? Tak, ale nieśmy tę postawę godnie. Nie patrzyliśmy na przekonania polityczne Belgów, Francuzów, Włochów, my szliśmy, by uwolnić te kraje - mówił wicewojewoda dolnośląski Bogusław Szpytma.

Podczas uroczystości została odmówiona modlitwa ekumeniczna oraz odczytany został apel pamięci i oddana salwa honorowa.