Diament, który świeci na cały świat

mjr

publikacja 26.05.2021 15:44

W 73. rocznicę męczeńskiej śmierci Witolda Pileckiego wrocławianie zebrali się pod pomnikiem poświęconym bohaterowi i zapalili znicze. Tak zakończyły się tegoroczne "Dni z rotmistrzem Pileckim”.

Diament, który świeci na cały świat Pod pomnikiem-pierścieniem ku czci Witolda Pileckiego. Janusz Gajdamowicz

Symboliczne zapalenie zniczy przy pomniku na Promenadzie Staromiejskiej 25 maja o godz. 21.30 to już niepisana tradycja. Uczestniczy w niej wojsko, sztandary harcerskie, wrocławskie IPN, środowisko stowarzyszenia "Odra-Niemen" oraz mieszkańcy.

Wojciech Trębacz, naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN we Wrocławiu, naświetlił ideę akcji zapalania znicza pamięci oraz przedstawił sylwetkę rotmistrza. Akcja zapalania zniczy pamięci w godzinę wykonania wyroku na Pileckim jest koordynowana przez Instytut Pamięci Narodowej w Krakowie.

- Dzisiaj nie możemy zapominać o tej godzinie i dacie, w której skończyło się życie rotmistrza Pileckiego. Możemy przecież pomyśleć – dlaczego tak się stało? Ówcześni decydenci mogli go ułaskawić, a jednak tego nie zrobili i stracono wielkiego bohatera, który ukazał światu tragedię zagłady oraz tego wszystkiego, co działo się w obozie śmierci Auschwitz - stwierdziła Katarzyna Pawlak-Weiss z wrocławskiego Biura Edukacji Narodowej IPN.

- Bez wątpienia postać Witolda Pileckiego to jest diament, który świeci na cały świat. Nawet przeciwnicy wszelkich ruchów niepodległościowych nie mogą mu nic zarzucić. Ale dzisiaj musimy też pamiętać, że to nie jedyna taka postać, jaką wspominamy przy tej okazji w naszym mieście, bo tutaj i na całe Ziemie Zachodnie uciekali przed komunistycznymi represjami ludzie, którzy walczyli o wolną Polskę najpierw z Niemcami, a potem z Sowietami. Znajdowali tu schronienie, ale niestety nie wszystkim to się udało. Wielu trafiło w ręce UB i choćby w pobliskim budynku dzisiejszej policji byli torturowani, maltretowani i mordowani - przemawiał podczas uroczystości Andrzej Kofluk, współinicjator pomnika i przewodnik turystyczny.

Warto przy tej okazji przypomnieć, że pomnik rotmistrza Witolda Pileckiego przy Promenadzie Staromiejskiej we Wrocławiu został odsłonięty 25 maja 2011 roku, czyli równo 10 lat temu. Co ciekawe, swoją 25 rocznicę istnienia ma także Pomnik Pamięci Ofiar Terroru Komunistycznego 1945-1956 znajdujący się na wrocławskim Cmentarzu Osobowickim. Monument został odsłonięty 25 maja 1996 roku.