Przygotowanie do 25. rocznicy koronacji obrazu Matki Bożej Adorującej

Agata Combik Agata Combik

publikacja 12.06.2021 00:52

W sobotę parafia katedralna we Wrocławiu zawierzona zostaje Niepokalanemu Sercu Maryi. To zarazem okazja, by przypomnieć o zbliżającym się jubileuszu. Wpisują się w niego również przygotowania do rozpoczęcia nieustającej adoracji Najświętszego Sakramentu w katedrze.

Przygotowanie do 25. rocznicy koronacji obrazu Matki Bożej Adorującej Matka Boża Adorująca. Agata Combik /Foto Gość

W ostatni dzień maja 2022 r. minie 25 lat, odkąd św. Jan Paweł II ukoronował obraz Matki Bożej w katedrze wrocławskiej - mówi ks. Paweł Cembrowicz. - Czczona była przedtem jako Matka Boża Zwycięska. Tytuł ten wciąż jest aktualny, ale papież nazwał Ją zarazem Matką Bożą Adorującą. Dzisiaj jeszcze bardziej niż wtedy rozumiemy znaczenie tego tytułu, a także logikę drogi, jaką nas Bóg prowadzi.

Proboszcz katedralnej parafii zwraca uwagę na rosnące znaczenie adoracji Najświętszego Sakramentu. Najpierw trwała w katedrze codziennie przez dwie godziny - od 16.00 do 18.00, po Światowych Dniach Młodzieży ten czas wydłużył się - można było adorować Pana Jezusa w dni powszednie po Mszy św. od 9.00 do 13.00 oraz od 15.00 do 18.00, z 3-godzinną przerwą w środku dnia, rok później już bez owej przerwy.

Przygotowanie do 25. rocznicy koronacji obrazu Matki Bożej Adorującej   Adoracja w kaplicy Zmartwychwstania. Agata Combik /Foto Gość

- Czas misji, który przeżywamy, nauki, które głosi misjonarz, wyraźnie nas uwrażliwiają na aspekt adoracji Pana Jezusa - dodaje. - Metropolita wrocławski abp Józef Kupny nosi w sercu pragnienie, by również na Ostrowie Tumskim, w przestrzeni katedralnej, była możliwość nieustannej adoracji, czyli 24 godziny, 7 dni w tygodniu. Po wstępnych ustaleniach i braniu pod uwagę różnych możliwości wydaje się, że najodpowiedniejszym miejscem będzie kaplica Zmartwychwstania wewnątrz katedry.

"Przedsmakiem" nieustającej adoracji była ta, która w oktawie Bożego Ciała trwała przez dobę w każdej parafii. W katedrze przez cały czas, także nocą, oprócz dyżurującego kapłana obecne były kolejne osoby przychodzące na modlitwę.

- Przygotowując się do jubileuszu, chcemy dać się prowadzić się Maryi. Ona prowadzi nas do Jezusa, do adorowania Go - tłumaczy ks. Cembrowicz. - Czeka nas przygotowanie kaplicy adoracji w katedrze, pewne prace konserwatorskie przy obrazie Matki Bożej Adorującej (oczyszczenie, zabezpieczenie, przebadanie od strony naukowej), przede wszystkim jednak chcielibyśmy przygotować się do jubileuszu w wymiarze duchowym.

Podczas trwających misji w kaplicy Zmartwychwstania można adorować Pana Jezusa w monstrancji medjugorskiej (przez jeden dzień przebywała w kościele garnizonowym). Jest ona przeznaczona do kaplicy, która ma zostać wybudowana w Medjugorie, wpisanej w projekt 12 Gwiazd w Koronie Maryi. Na razie monstrancja odwiedza różne miejsca w Polsce.