Nowi lektorzy i ceremoniarze promowani na Ostrowie Tumskim we Wrocławiu

Agata Combik Agata Combik

publikacja 12.06.2021 13:30

W dzień liturgicznego wspomnienia Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny odbyła się w kościele pw. Świętego Krzyża we Wrocławiu promocja 27 lektorów i 36 ceremoniarzy. Mszy św. przewodniczył bp Jacek Kiciński.

Nowi lektorzy i ceremoniarze promowani na Ostrowie Tumskim we Wrocławiu Bp Jacek i księża z nowymi ceremoniarzami. Agata Combik /Foto Gość

Gdy patrzymy na serce danej osoby, zastanawiamy się zwykle nad jej stylem życia - zauważył, wskazując na trzy ważne rzeczywistości w życiu Maryi: dać się rozpalić miłością Boga, dać się formować przez przeciwności życia, dać się posłać - być do dyspozycji Boga. Kluczowe jest właśnie, by "dać się", czyli "pozwolić", ale i "złożyć się w darze".

Zobacz zdjęcia:

- Żeby dać się rozpalić ogniem Bożej miłości, trzeba być blisko Boga. Maryja zawsze miała czas dla Niego, rozważała Jego słowo, zachowywała je i nim żyła, dlatego była w stanie z radością oddać Mu swoje życie - bo jak kogoś kochamy, zrobimy dla niego wszystko - mówił. - Bóg rozpala nasze serca miłością na modlitwie, adoracji, czytaniu słowa Bożego. Jeśli chcemy mieć z kimś relację, potrzebujemy czasu na jej budowanie. Będąc lektorem, nie możemy koncentrować się tylko na tym, by pięknie słowo Boże przeczytać, ale także by posłuchać, co Bóg do nas mówi.

Maryja pozwoliła się formować poprzez różne trudności, aż po krzyż. Pytała: "Czego Bóg chce ode mnie?". Szła do Elżbiety, do Kany, na Golgotę... Może i będąc lektorem, ceremoniarzem, trzeba będzie zmierzyć się ze zniechęceniem, ale i z krytyką, niezrozumieniem?

- Jezus pielgrzymował do świątyni z Maryją, św. Józefem. Jesteśmy posłani, by pielgrzymować razem z innymi do świątyni. Ministrant, lektor nie powinien sam przychodzić do kościoła. Powinien zapraszać innych - mówił bp Jacek.

Zachęcał, by słuchać słowa i - jeśli rodzą się w nas jakieś pytania - szukać na nie odpowiedzi. Kiedy zgubimy Jezusa, jak to się przytrafiło nawet Maryi, można Go odnaleźć w świątyni. - Może się zdarzyć, że będziemy tak skoncentrowani na czynnościach liturgicznych, że zagubimy Jezusa, zapomnimy, że On jest najważniejszy - zauważył biskup.

Ksiądz Łukasz Piłat, diecezjalny duszpasterz LSO, dziękował wspólnocie wrocławskiego seminarium za pomoc w przygotowaniu nowych adeptów do grona lektorów i ceremoniarzy. Zaprosił lektorów i ceremoniarzy do udziału w rekolekcjach, które potrwają w seminarium 19 i 20 czerwca, oraz w organizowanym również przez seminarium obozie wędrownym - od 5 do 15 lipca.

Po Eucharystii odbył się minikoncert reaktywowanego zespołu wrocławskich alumnów Christophoros.